OSAMNAEST GODINA OD POGROMA SRBA SA KiM: Obeležavanje godišnjice od martovskog proterivanja

В.Ц.С.

16. 03. 2022. u 13:09

POVODOM osamnaest godina od Pogroma na Kosovu i Metohiji, u kom je stradalo 19 osoba, uništeno oko 900 kuća, proterano 4.000 Srba i uništeno i oskrnavljeno 39 crkava i manastira, Dom kulture "Gračanica", kao i svake godine, organizuje program koji podstiče obnovu uništenog kulturnog i duhovnog blaga, fresaka, ikona, slika, knjiga i biblioteka, škola, grobalja, urbanih celina i nematerijalne baštine.

ОСАМНАЕСТ ГОДИНА ОД ПОГРОМА СРБА СА КиМ: Обележавање годишњице од мартовског протеривања

FOTO: Arhiva novosti

Program obeležavanja obeležiće se sutra parastosom u Manastiru Gračanica, u 11 sati, posle čega slede polaganje belih ruža ispred umetničke instalacije MISSING, otvaranje izložbe radova sa Likovne kolonije "Jesen u Prizrenu 2021." i, u podne, akademija posvećena Pogromu.

Uveče će biti prikazan film "Mrak" u režiji Dušana Milića, čija se radnja dešava na Kosmetu, upravo u vreme martovskog progroma 2004. Film je dobio nagradu publike na, nedavno održanom, filmskom festivalu u Trstu, a glavne uloge igraju Danica Ćurčić, Slavko Štimac i Miona Ilov.

Na akademiji će učestvovati predstvnici Eparhije raško-prizrenske i kosovskometohijske, Kancelarije za KiM Vlade Srbije, predstavnici lokalnih samouprava, Udruženja porodica kosmetskih stradalnika, članovi porodice žrtava, Ansambl Venac i Miljana Slavić, vokalni solista.

Inače, kako navode organizatori, Likovna kolonija "Jesen u Prizrenu" organizuje se već sedam godina i posvećena je obnovi i stvaralačkom kreativnom odgovoru na uništavanje kulturnog nasleđa.  

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

Ciklus i gubitak gvožđa: Skriveni razlog za umor kod mnogih žena