MANJE SOLI, VIŠE VODE: Pridržavajte se ovih pet pravila da biste imali zdrave bubrege
U RIZIKU da obole od neke od bolesti bubrega su svi stariji od 50 godina, a posebno ako boluju od šećerne bolesti, gojazni su, pušači i pate od hipertenzije. Broj onih koji ispunjavaju ove kriterijume nije mali, pa je zato važno skrenuti pažnju na ulogu i značaj ovog parnog organa.

Foto Shutterstock
Osnovna uloga bubrega jeste da formiraju finalnu mokraću, a pored toga održavaju i homeostazu organizma. To podrazumeva regulaciju vode i elektrolita u našem organizmu, kao i regulaciju različitih hormona, arterijskog krvnog pritiska i izlučivanje otpadnih produkata metabolizma i štetnih hemikalija.
Kada bubrezi počnu da otkazuju, voda i otpadne materije gomilaju se u krvi i pored toga javljaju se i drugi problemi, što vodi ka jednom ili više sledećih simptoma: oticanje ruku, lica, nogu, umor, gubitak apetita, mučnina i povraćanje, kratak dah i visok krvni pritisak.
Da ne bi došlo do ovih znakova oboljenja usvojite ovih pet pravila:
Lekovi
Nesteroidni antizapaljenski lekovi mogu da dovedu do oštećenja bubrega i nefroloških bolesti, ukoliko se svakodnevno uzimaju. Ovi lekovi nisu opasni po bubrege ako ste relativno zdravi i uzimate ih kada je to neophodno, ali ako imate hronične bolove zbog artritisa ili bola u leđima, pa često morate da uzimate ovu grupu lekova, bilo bi dobro da sa lekarom dođete do nekog drugog terapijskog rešenja.
Šećer
Kod gotovo polovine obolelih od dijabetesa razviju se oštećenja bubrega, zbog čega je važno da oboleli od dijabetesa ili oni koji spadaju u rizične grupe, redovno kontrolišu rad bubrega. Oštećenja bubrega nastala kao posledica dijabetesa mogu da se spreče, ili bar da se uspori njihovo napredovanje, ako se na vreme otkriju.
Aktivnost
Na ovaj način ćete sniziti krvni pritisak, a samim tim i rizik od hroničnih bolesti bubrega. Šetajte, vežbajte, vozite bicikl i upražnjavajte bilo kakvu fizičku aktivnost.
Unos soli
Preporučen dnevni unos je između pet i šest grama dnevno, ili oko jedne kašičice. Da biste smanjili unos soli, trebalo bi i da ograničite unos obrađenih i gotovih namirnica, koje inače sadrže mnogo soli. Najlakše će biti ako sami pripremate hranu od svežih namirnica.
Tečnost
Najvažnije za zdravlje bubrega je da unosite dovoljno tečnosti, najbolje vode. Iako studije nisu utvrdile koliko tačno vode bi bilo idealno da unosite, opšta preporuka je između 1,5 i dva litra dnevno. Kada unosite dovoljno tečnosti, bubrezi filtriraju so i toksine iz tela, čime se smanjuje rizik od razvoja bubrežnih bolesti.
Preporučujemo

DEMENCIJU SPREČITE - VEŽBANjEM: Dovoljno vam je bukvalno pet minuta
05. 03. 2025. u 06:45

7 JUTARNjIH NAPITAKA ZA JAČI IMUNITET: Počnite dan s više energije i vitalnosti
24. 02. 2025. u 07:00

BIVŠI AMERIČKI GENERAL O SPORAZUMU: Trampov plan je da se Ukrajina preda Rusiji
BIVŠI komandant američke vojske u Evropi, penzionisani general Ben Hodžes, izjavio je da Trampov plan za mir u Ukrajini znači njenu „predaju“ Rusiji.
18. 03. 2025. u 11:53

RODITELjI POGINULE DECE FORMIRALI ŽIVI ŠTIT: Ne dozvoljavaju da se tela odnesu na obdukciju
RODITELjI koji su u požaru izgubili svoju decu u diskoteci "Puls" u Kočanima ne dozvoljavaju da se tela nastradalih odnesu na dodatnu obdukciju u Skoplje, tražeći da im se odmah predaju kako bi pripremili sahrane, javlja Plusinfo.
16. 03. 2025. u 19:40

MARŠALOVA POSLEDNjA ŽELjA Unuk Joška otkrio: Tito bi živeo još najmanje PET godina da nije doneo jednu odluku
DOŽIVOTNI predsednik SFRJ Josip Broz Tito živeo bi još najmanje nekoliko godina da je pristao da mu slovenački doktori odseku nogu koju je već zahvatila gangrena.
18. 03. 2025. u 08:56
Komentari (0)