"REPUBLIKA": Ursula fon der Lajen će biti novi lider Alijanse?
VAŠINGTON vidi predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen kao svog kandidata za mesto generalnog sekretara NATO-a, piše danas list "Republika".
Foto: Profimedia
List navodi da se Fon der Lajenova ne protivi ponovnom izboru za predsednika Evropske komisije, ali da razmišlja i o tome da bude na čelu NATO-a, te da ta prilika postaje sve realnija zbog stava SAD.
"Republika" napominje da je američki predsednik Džozef Bajden odavno jasno stavio do znanja da je došlo vreme da Alijansa dobije prvu ženu generalnog sekretara, a Fon der Lajenova, kao bivši nemački ministar odbrane, ima sve kompetencije i osobine koje ova funkcija zahteva.
Prema pisanju "Republike", posetu Fon der Lajenove Kanadi i SAD treba posmatrati iz ove perspektive, prenose RIA Novosti.
List ističe da bi izbor predsednika Evropske komisije za generalnog sekretara NATO-a bio idealan za Vašington, jer ona prvo mora da završi svoj petogodišnji mandat na čelu Komisije u leto 2024. godine.
U tom smislu, SAD povećavaju pritisak kako bi ubedile sadašnjeg generalnog sekretara NATO-a Norvežanina Jensa Stoltenberga da dodatno produži svoj mandat, koji je zbog situacije u Ukrajini već produžen za godinu dana.
BONUS VIDEO: STRAVIČNE SLIKE IZ GRČKE: Operacija spasavanja putnika posle železničke nesreće i dalje traje
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NAŠE KOMŠIJE OKRENULE LEĐA UKRAJINI: Veliki šamar za Zelenskog
BUGARSKI ministar odbrane, Dimitar Stojanov, izjavio je danas da ta zemlja neće više da šalje oružje Ukrajini.
09. 06. 2026. u 15:10
HRVATSKA SE OPASNO NAORUŽAVA: Stiže francusko oružje, Zagreb modernizuje i nemačke haubice
HRVATSKA će, osim nabavke 18 novih samohodnih haubica "cezar" od Francuske, modernizovati i 14 postojećih nemačkih "pancir" haubica koje je kupila 2014. godine, proizlazi iz zajedničke izjave o pojačanoj saradnji nemačke i hrvatske vlade.
09. 06. 2026. u 12:21
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (1)