NEMA RAZLOGA DA SE MENJA SISTEM KONVERTOVANJA U RUBLJE: Oglasila se Centralna banka Rusije
CENTRALNA banka Rusije ne vidi neophodnost da se menja sistem konvertovanja valuta u rublje, koji je uspostavljen u aprilu, u okviru isplate isporuka ruskog gasa „neprijateljskim“ zemljama, izjavila je direktorka Centralne banke Rusije Elvira Nabijulina.
Foto Shutterstock
- Aktuelni redosled jasno određuje rok tokom kojeg se sredstva od prodaje valute prenose na račune u rubljama kupaca prirodnog gasa. Taj rok je utvrđen kao dva radna dana od dana kada ovlašćena banka dobije inostranu valutu od kupca. Ta pravila su dostupna kupcima gasa, oni jasno razumeju da je sam mehanizam isplate transparentan, izbalansiran. I u ovoj situaciji mi ne vidimo potrebu da se unose izmene u utvrđeni poredak - rekla je Nabijulina.
Foto Shutterstock
Ona je podsetila da je sistem prodaje inostrane valute koja stiže na specijalne račune za isplatu gasa, kao i u celom odnosu kupaca gasa i Gasprom banke kao ovlašćene banke, utvrđen ukazom predsednika Rusije, odlukom saveta direktora i pravilima Gasprom banke koja su doneta u skladu s njima.
Nabijulina je, međutim, navela da do Centralne banke Rusije stižu informacije o zabrinutosti pojedinih kupaca ruskog gasa da postoji rizik od komplikacija prilikom konvertovanja valute koja stiže na specijalne račune Gasprom banke i potencijalne nemogućnosti da se gas plati u rubljama.
- Uveravam vas, ako se utvrđeni poredak saradnje kupaca gasa i ovlašćene banke poštuje i nema nikakvih drugih problema s tačke gledišta prodaje valute na berzi zbog ograničavajućih mera drugih država, ne može doći ni do kakvih prepreka u isplati i dobijanju prirodnog gasa - zaključila je Nabijulina.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
LANSIRANjE "KALIBRA": Rusi objavili snimak udara na ukrajinske položaje
RAT NA BLISKOM ISTOKU: Iran zapretio napadom na nuklearni kompleks, IRCG pokrenuo žestok napad
ŠESTI dan rata na Bliskom istoku. Bliski istok je u plamenu novih vazdušnih napada. Razmena vatre između savezništva SAD–Izrael i Irana dostiže kritičnu tačku, dok su pod udarom gradovi, vojne baze i diplomatska uporišta.
05. 03. 2026. u 06:53 >> 07:48
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)