MIRKO, PAZI IZLOŽBA: U Novom Sadu postavka o dvojici legendarnih partizanskih kurira
PRVI jugoslovenski visokotiražni strip o dva partizanska kurira Mirku i Slavku predstavljen je u obliku izložbe „Mirko i Slavko-nikad robom“ na 32 panoa u Kreativnom distriktu u Novom Sadu na Bulevaru despota Stefana, ispred objekta „Fabrika“ i trajaće do 30. oktobra.
V.Veličković
Postavka je rezultat saradnje Novog Sada i Beograda, odnosno Fondacije „Novi Sad-Evropska prestonica kulture“ i beogradskog omladinskog pozorišta „Dadov“.Priča o legendarnim kuririma i njihovi dijalozi od kojih je najčuveniji :“Mirko, pazi metak ! Hvala, Slavko, spasao si mi život“, deo je programa „Grad stripa“ koji u fokus stavlja marginalizovane grupe, alternativne, buntovne, avangardne i drugačije izraze.
Kreativni distrikt tim povodom danas su posetili član Gradskog veća Novog Sada za kulturu Dalibor Rožić i sekretarka za kulturu Grada Beograda Nataša Mihailović Vacić i pritom izrazili zadovoljstvo povodom zajedničke izložbe.
- Smatram da se Novi Sad dobro predstavlja kao Evropska prestonica kulture, da su realizovani fantastični infrastrukturni projekti, gde prednjači Kreativni distrikt kao simbol tranasformacije na bolje. Takođe, pozicionirali smo kulturu na važno mesto koje joj pripada i stvorili otvoren prostor za komunikaciju, podjednako sa ustanovama kulture i sa nevladinim sektorom. Neka ta „druga“ Evropa bude ona koja nas ujedinjuje, okuplja oko dobrih projekata i ideja – istakao je Rožić.
Kako je predočeno iz Fondacije „Novi Sad-Evropska prestonica kulture“, kroz „Grad stripa“ prikazuje koliko vrednuje devetu umetnost, što se vidi i kroz aktuelne izložbe o tri veka srpskog stripa „Od Nevena do Betmena“, kao i nove izraze poput stripa na tapiseriji u okviru izložbe „Heroji svakodnevice“.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo
NOVI SAD NAJKREATIVNIJA DESTINACIJA : Žitelji Srpske Atine nagrađeni u Ljubljani
28. 10. 2022. u 13:33
NA SVAKI SAT PO JEDNA BEBA: U Novom Sadu za dan rođeno 15 devojčica i devet dečaka
26. 10. 2022. u 11:05
UMETNOST PRISTUPAČNA SVIMA: Jedinstvena izložba u Rektoratu novosadskog Univerziteta
25. 10. 2022. u 14:48
VUČIĆEVO UPOZORENjE UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Evropa mora da shvati, Amerika se nikad više neće vratiti
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vest na naslovnoj strani svetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.
27. 01. 2026. u 07:44
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
GRAD NA RUBU PONORA: Klizišta odnela zemljište ispod kuća na Siciliji - snimci su JEZIVI (VIDEO/FOTO)
KATASTROFALNO nevreme koje je pogodilo jug Italije izazvalo je nezapamćenu štetu, a najkritičnije je na Siciliji, gde se u gradu Nišemiju urušio čak četiri kilometra dug deo litice. Zbog klizišta je više od hiljadu ljudi hitno evakuisano, jer je klizište bukvalno odnelo zemlju ispod kuća.
27. 01. 2026. u 11:26
Komentari (0)