POVODOM SVETSKOG DANA BORBE PROTIV RAKA: Lečenje i prevencija karcinoma - zadatak savremene nauke
NAUČNA istraživanja i razvoj lekova veoma brzo napreduju i na polju lečenja i na polju prevencije karcinoma, a velika pažnja poklanja se potrebama pacijenata i tome da im se uz pomoć najsavremenijih terapija obezbedi mogućnost da značajno unaprede kvalitet života.
Foto: Depositphotos
Danas svaki drugi pacijent živi pet ili više godina od dana kada mu je dijagnostikovan karcinom. Pre samo deset godina to je uspevalo tek svakom dvadesetom pacijentu, kaže dr Aleksandar Biljić Erski za Tanjug povodom Svetskog dana borbe protiv karcinoma koji je obeležavan u četvrtak i u Srbiji.
On je dodao da su ovi rezultati velika motivacija za naučnike da nastave dalje i da trenutno, na primer, samo jedna kompanija klinički testira čak 16 novih lekova za obolele od karcinoma pluća, prostate, leukemije i čvrstih tumora.
Svake tri sekunde karcinom odnese jedan ljudski život. Najviše života odnese karcinom pluća, a potom karcinom debelog creva.
Ova dva karcinoma odgovorni su za smrt četvrtine svih pacijenata obolelih od karcinoma.
U isto vreme rizik od obolevanja kod ovih tipova karcinoma može se značajno umanjiti dobrim životnim navikama.
Prevencija, rana dijagnostika i rano lečenje mogu značajno da smanje broj umrlih.
Ključni faktori u smanjenju rizika od karcinoma je smanjenje koriščenja duvana i alkohola, izmena ishrane i smanjenje gojaznosti, napominje dr Biljić Erski.
Na desetine hiljada naučnika na planeti traži svakodnevno načine da pomogne pacijentima obolelim od karcinoma, podseća dr Biljić Erski i dodaje da širom sveta ova podmukla bolest godišnje odnese deset miliona života, ali i da bi trenutno dostupne terapije mogle da spasu trećinu njih samo da nisu zapostavljeni prevencija i rana dijagnoza bolesti.
Preporučujemo
NEMA ŽELjU NIKOGA DA VIDI: Marini Tucaković se pogoršalo zdravstveno stanje
15. 01. 2021. u 17:21
NESTOROVIĆ O LEČENjU KARCINOMA: Ove biljke pomažu u borbi protiv raka!
14. 11. 2020. u 20:28
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)