POLETELO "RUŽNO PAČE": Testiran novi avion za elektronsko ratovanje (VIDEO)
JAPAN je uspešno obavio prvi let svog novog aviona za elektronsko ratovanje, Kawasaki EC-2, poznatog po neobičnom i nezgrapnom izgledu, zbog čega je nazvan "ružno pače".
Foto: Printskrin/Iks/@MarioNawfal
Avion je poleteo iz baze Gifu i predstavlja značajan dodatak japanskim vazduhoplovnim odbrambenim snagama (JASDF) u vreme sve složenijih pretnji, prenosi portal Twz.com.
EC-2 je razvijen od transportnog aviona C-2 i namenjen je ometanju protivničkih operacija na elektromagnetnom spektru izvan dometa protivvazdušne odbrane.
Naslednik je penzionisanog EC-1, prethodnog specijalnog aviona za elektronsko ratovanje.
Pre prvog leta, avion je izazvao pažnju posmatrača i lokalnih medija zbog svog neobičnog izgleda.
Sledeći testovi u Gifu biće usmereni na proveru svih njegovih operativnih sposobnosti.
BONUS VIDEO: SNIMCI IZ DRONA: Izraelska vojska objavila video udara na iranske sisteme PVO
Preporučujemo
JAPANSKI NAUČNICI RAZREŠILI MISTERIJU: Evo zašto se mačke uvek dočekaju na noge
11. 03. 2026. u 23:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.
29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)