NAGOMILAĆE SE PROBLEMI ZAPADA Orban: Moramo da se pripremimo za 2030. godinu, SAD će pogoditi ozbiljna kriza

MAĐARSKA mora da se spremi za 2030. godinu kako bi ostala „uspešan lokalni izuzetak" u periodu globalne krize koja će pogoditi Evropu i Sjedinjene Američke Države, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

НАГОМИЛАЋЕ СЕ ПРОБЛЕМИ ЗАПАДА Орбан: Морамо да се припремимо за 2030. годину, САД ће погодити озбиљна криза

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić/Depositphotos

- Moramo da se pripremimo za 2030. godinu. Smatramo da je to najvažniji horizont. Do data će se nagomilati problemi zapadnog sveta. SAD će pogoditi ozbiljna kriza. U evropskim zemljama je skoro neizbežna ekonomska recesija, koja takođe može da izazove političke oluje. Upravo tada moramo biti u odličnoj formi: potrebna nam je diplomatska, ekonomska, intelektualna i vojna snaga - objasnio je Orban.

Prema njegovim rečima, cilj Mađarske mora da postane „strategija uspešnog lokalnog izuzetka u globalnoj krizi".

- Moramo se držati dalje od rata, migracija, ludila oko rodne ravnopravnosti, globalnog minimalnog poreza i panevropske recesije. Uspeli smo da ostanemo po strani od svega toga tokom 2010. i 2020. godine, iz svake krize izlazili smo jači, nego kada smo ulazili u njih - dodao je premijer.

On je naveo koje mere predviđa ta strategija: pogranična zaštita, porodica kao temelj društva, velike vojno-industrijski projekti, diverzifikacija izvora energije, korišćenje tehnoloških promena, priliv stranog kapitala kako sa Istoka, tako i sa Zapada, korišćenje tranzitnih mogućnosti zemlje, politička stabilnost, duhovne osnove i nacionalne ambicije.

- Da bismo sačuvali naše nacionalne ambicije tokom predstojećeg teškog perioda, moramo ostati zajedno, a zajedno sa otadžbinom treba da ostanu Transilvanija i druga područja gde žive Mađari u Karpatskom basenu - zaključio je Orban.

Ranije je mađarski parlament usvojio rezoluciju po pitanju stava te zemlje o budućnosti Evropske unije, u kojoj se navodi da sadašnji EU sporazumi „nisu adekvatna osnova za saradnju u vreme krize“.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

Svetsko prvenstvo je podignuto na viši nivo uz ove bonuse i poklone