BAJDENOV SAVETNIK ZA BEZBEDNOST: Rusija prebacuje fokus na jug i istok Ukrajine
RUSIJA najverovatnije planira da "rasporedi desetine hiljada vojnika" u istočnu Ukrajinu, dok fokus svojih akcija prebacuje na jug i istok te zemlje, saopštio je danas savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven.
FOTO: EPA
-U ovom trenutku verujemo da Rusija revidira svoje ciljeve“ kako bi se fokusirala na „istočne i delove južne Ukrajine, a ne na najveći deo teritorije, rekao je Salivan novinarima u Beloj kući, prenosi Rojters.
On je naveo da će administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena u narednim danima objaviti novu vojnu pomoć Ukrajini i naglasio da su dalje sankcije za ruski energetski sektor takođe na stolu u razgovorima sa evropskim saveznicima.
Američki zvaničnik je upozorio da bi sledeća faza mogla da potraje sa ruskim trupama koje su brojčano veće od ukrajinskih.
On je opisao i tragične šokantne slike koje se pojavljuju iz Buče, grada koji su ukrajinske trupe nedavno ponovo zauzele dok su se ruske snage pregrupisale.
Džozef Bajden će se konsultovati sa saveznicima kako bi se obezbedilo da Rusija i predsednik Vladimir Putin odgovaraju za ratne zločine počinjene u Ukrajini, poručio je Salivan.
Foto Tanjug/AP
On je saopštio da tek treba da se dokumentuje dokazima da su, kako je naveo, "ruski zločini prerasli na nivo genocida", a rekao je i da bi konsultacije o tome mogle da se održe u Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu ili na nekom drugom mestu.
Salivan je naveo i da stalno članstvo Rusije u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija podrazumeva da bi Moskva tamo mogla da blokira svaku odgovornost za ratne zločine.
Američki zvaničnik je naglasio još da Vašington prikuplja informacije iz četiri izvora, kako bi izgradio slučaj za potencijalne ruske ratne zločine: informacije SAD i saveznika, uključujući obaveštajne službe, ono što su sami Ukrajinci primetili na terenu, međunarodne organizacije uključujući Ujedinjene nacije i podatke iz svetskih nezavisnih medija, navodi Rojters.
BONUS VIDEO - VOJSKA DNR ČISTI MARIUPOLj: Pripadnici "Azov-a" digli u vazduh Dramsko pozorište
Preporučujemo
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (2)