ZATVORENA POPULARNA HRVATSKA PLAŽA: LJudi primetili nešto čudno u vodi, stručnjaci objasnili o čemu je reč

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

16. 08. 2024. u 08:09

NA plaži u Ičićima kod Opatije u Hrvatskoj nema kupanja.

ЗАТВОРЕНА ПОПУЛАРНА ХРВАТСКА ПЛАЖА: Људи приметили нешто чудно у води, стручњаци објаснили о чему је реч

Foto AP

Nakon dojave građana o zagađenju mora, Nastavni zavod za javno zdravstvo u svojim je analizama otkrio da je na početku plaže, kraj lukobrana obližnje marine, količina bakterije ešerihije koli viša od dozvoljene, piše dnevnik.hr.

Rezultati daljih ispitivanja biće objavljeni na internet stranicama, te društvenim mrežama zavoda.

Šta ešerihija koli radi organizmu

Povraćanje, visoka temperatura, proliv, umor, malaksalost i dehidratacija organizma su simptomi crevnih infekcija uzrokovanih ešerihijom koli. Vodenasta, retka stolica žuto-zelene boje sa sluzi takođe je znak koji ukazuje na postojanje crevne infekcije.

Kada je u pitanju ešerihija koli i infekcije koje izaziva, najbolja preventiva jeste higijena.

Pre svega, higijena genitalija i lična higijena. Pranje ruku, ali i detaljno pranje namirnica poput voća i povrća mogu sprečiti unošenje ešerihije koli u organizam.

Lečenje infekcija izazvanih bakterijom ešerihija koli uopšte nije jednostavno. Leči se pomoću antibiotika, pri čemu se obavezno radi antibiogram kako bi se odredila osetljivost bakterije na pojedine antibiotike te prepisao onaj odgovarajući. Problem kod lečenja ovakvih infekcija jeste i sposobnost ešerihije da mutira i da se adaptira, što joj omogućava da brzo postane otporna na medikamente.

(Blic)

BONUS VIDEO: MAGIČNA ETNA: Pogledajte spektakularnu erupciju

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

PREPLAKALA SAM CELU NOĆ: Karleuša u panici zbog privatnih snimaka i slika - Sve smo pretražili, prevrnuli... (VIDEO)