SEIZMOLOG O ZEMLJOTRESU U BiH: Treslo se kao u Petrinji, evo šta je ublažilo posledice
HRVATSKI seizmolog Krešimir Kuk izjavio je da je potres u Hercegovini po jačini bio sličan petrinjskom potresu iz 2020. godine, ali da su zahvaljujući stenovitom, krševitom tlu blaži efekti potresa u Hercegovini.
Foto: Printskrin/ilustracija
On je istakao da je zemljište u Hercegovini drugačije od rastresitog tla na Baniji koje nije dobro za potrese.
- U Hercegovini se radi o stenovitom, krškom području i onda su efekti potresa blaži jer ne dolazi do pojačavanja, tzv. amplifikacije potresa - rekao je Kuk.
On je dodao i da je potres u Hercegovini oslobodio 1,4 puta manje energije od petrinjskog potresa, prenose hrvatski mediji.
- Seizmička aktivnost je pojačana na ovim područjima, i to već duže vreme, što se primećuje i po potresima u Grčkoj, Albaniji, Turskoj, na našim prostorima, kao i sada u BiH - rekao je Kuk.
BONUS VIDEO: POTRESNE SCENE IZ LjUBINjE, STOCA I BERKOVIĆA - Zemljotres izazvao veliku štetu
Preporučujemo
VEROVANjE O ZEMLjOTRESU NA VELIKI PETAK: Isto se desilo i kada je Hrist razapet
23. 04. 2022. u 19:51
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
OVO JE STRAŠNO! Uznemirena Bilja otkrila gde je Aca bio u vreme MASAKRA - pevač mesecima u Australiji
PEVAČICA Biljana Jevtić oglasila se povodom terorističkog napada koji se dogodio u Sidneju. Njen suprug, pevač Aleksandar Aca Ilić, poslednja tri meseca proveo je upravo u tom gradu.
14. 12. 2025. u 19:24
Komentari (0)