RAZOTKRIVANJE NILA KROZ VEKOVE: Dokumentarna serija o svetoj reci, 21. decembra (21.35), na kanalu Vijasat histori
AKO želite da zaronite u jednu od najdužih i najlepših reka na našoj planeti i njenu istoriju, pogledajte, u ponedeljak, 21. decembra (21.35), dokumentarnu seriju "Razotkrivanje Nila", na kanalu Vijasat histori.
Foto Vijasat
Ova spektakularna četvorodelna priča, koristeći se najnovijim tehnologijama u arheologiji, prikazuje nam, pre svega, ogromnu ulogu koju je sveta reka imala u razvoju drevnog Egipta.
Kako se Nil razvijao kroz vekove? Koje su posledice ovih promena? Koje su to domišljate sisteme luka i kanala drevni Egipćani gradili? Zašto se toliko arhitektonskih čuda nalazi pod vodom?... samo su neka od pitanja kojima se ova serija bavi.Na početku nam otkriva neverovatne priče dva potopljena drevna grada na mestu ulivanja Nila u more.
Jedan od njih je Tanis i u njemu je pronađeno neverovatno pogrebno blago. Potom ćemo videti kakav je bio uticaj poplava na civilizaciju drevnog Egipta, a podvodni dronovi prikazaće zadivljujuću Havara piramidu - čudo arhitekture skriveno u dubinama Nila.
Foto Vijasat
Serija prikazuje i život u Luksoru i vodi nas u obilazak najvažnijih spomenika koji se u njemu nalaze - kompleks Karnak, hram Denderu i zamak Ramzesa Drugog, odnosno Hram miliona godina. Potom ćemo pratiti ronioce u dubinama oko ostrva Elefantina, a usput otkriti i kako su stari Egipćani prenosili kamen koji se koristio za izgradnju arhitektonskih čuda drevnog Egipta.
Preporučujemo
GLUMAC DAO OBEĆANjE: Aleksandar Kojić dobio nagradu za monodramu Radoša Bajića (FOTO)
09. 12. 2025. u 22:10
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)