INCIDENT U VALJEVSKOJ ŠKOLI: Nasilje ili dečja igra?

B. P.

30. 11. 2017. u 10:02

Da li su trojica valjevskih osnovaca, devetogodišnjaka, maltretirala druga. U školi kažu da posredi nije bilo zlostavljanje

ИНЦИДЕНТ У ВАЉЕВСКОЈ ШКОЛИ: Насиље или дечја игра?

Prva osnovna škola u Valjevu, Foto: Prva osnovna škola

INCIDENT kada su, navodno, trojica devetogodišnjaka gazila svog školskog druga u učionici za vreme malog odmora, ne predstavlja vršnjačko nasilje, već - dečju igru. To su, naime, utvrdili nadležni u Prvoj osnovnoj školi u Valjevu, pa protiv trojice devetogodišnjaka neće biti pokrenute disciplinske mere, a otac dečaka koji je bio napadnut potpisao je, saznajemo, izjavu da ne želi da se vodi postupak, jer je "utvrđeno da je u pitanju bila više igra, nego namera da se mališan zlostavlja i povredi".

Od roditelja drugog školarca, međutim, čuli smo da je dete zaista bilo oboreno na leđa i gaženo po stomaku, što je, kako kaže, čuo od svog deteta.

- Dečak kojeg su trojica vršnjaka oborila na pod i gazila ga po telu jedan je od najboljih učenika u odeljenju, pa je bio zadužen da pregleda domaće zadatke u svom redu - rekao nam je roditelj, koji je insistirao na anonimnosti. - Trojica učenika su ga napala kada im je dao minuse, jer nisu imali domaće zadatke, a sveske hteo da stavi na katedru. Čuli smo da su roditelji jednog dečaka koji je učestvovao u incidentu ispisali iz Prve osnovne škole.

Sve se odigralo, navodno, pred učenicima odeljenja trećeg razreda, u vreme kada učiteljica nije bila u učionici. Dečak nije, srećom, zadobio povrede, ali je iz predostrožnosti jednu noć bio zadržan na Dečjem odeljenju Opšte bolnice u Valjevu.

U Prvoj osnovnoj školi u Valjevu medijima su saopštili da su odmah posle incidenta postupili po protokolu o sprečavanju vršnjačkog nasilja. Pozvali su roditelje svih dečaka, održan je zajednički roditeljski sastanak. Učiteljica i školski pedagog održali su radionicu o sprečavanju vršnjačkog nasilja.


"KO JE POBEDNIK"

- RAZGOVARALI smo sa roditeljima, u tom odeljenju je pojačan vaspitni rad, kako bi se svaki eventualni sukob i nasilje sprečili u startu, da se deci objasni da takve igre mogu da dovedu i do povreda - rekla je medijima Mileva Mojić, direktorka Prve osnovne škole u Valjevu. - Svakako, i dalje preventivno radimo. Protiv trojice učenika sankcija neće biti, jer se situacija smirila. Na tom malom odmoru oni su, zapravo, igrali dečju igru "Ko je pobednik", pa je tako došlo do tog spleta okolnosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

Ucenik

30.11.2017. 10:58

Treba sprecavati nasilne igre da kasnije ne bi prerasle u nasilje. Koga briga kad mi je mala plata i imam svoje probleme..

SEnder

30.11.2017. 11:02

I ko je pobedio ? Kakva igra, gaze dvojica po trecem i vicu KO JE POBEDNIK :) Nevaspitana deca. Dok nastavnicima ne vrate prava vaspitavanja dece, bice jos gore. Shamar ili dva treba da bude odobrena vaspitna mera skolskog policajca ili nastavnika.

Jasmina

30.11.2017. 11:04

Naravno da neki roditelji potpisuju saglasnost da se ne vodi postupak jer im odgovorni iz škole "objasne da to nije u interesu dece" i da će imati "razumevanja" ukoliko se odustane od postupka ! I tako će biti dok god odgovorni iz ministarstva prosvete ne prihvate činjenicu koju znaju, nasilje u školama se prikriva upravo u školi ! Do tada nam ostaje da molimo Boga da se ne desi nešto gore, a dešavanja su sve gora i gora !

Slađana

30.11.2017. 11:24

Pored već unapred pripremljenih i standardnih i izlizanih izjava odgovornih u školama gde se desilo nasilje, da su isti "postupali po Protokolu i da su preduzeli sve mere u skladu sa tim", sada imamo i novitete a uzevši u obzir poslednjih nekoliko slučajeva , gde odgovorni u školama navode da se radilo o dečijoj igri ! Očigledno da su shvatili poruku ministra prosvete i njegovu neslanu šalu šta je pisalo na čelu žrtve !?

Slađana

30.11.2017. 11:24

Pored već unapred pripremljenih i standardnih i izlizanih izjava odgovornih u školama gde se desilo nasilje, da su isti "postupali po Protokolu i da su preduzeli sve mere u skladu sa tim", sada imamo i novitete a uzevši u obzir poslednjih nekoliko slučajeva , gde odgovorni u školama navode da se radilo o dečijoj igri ! Očigledno da su shvatili poruku ministra prosvete i njegovu neslanu šalu šta je pisalo na čelu žrtve !?

Teacher

30.11.2017. 11:29

Prosvetni radnik je izuzetno časno zanimanje na koje pojedinci iz te iste prosvete svojim neradom bacaju ljagu ! Svima je jasno da se nasilje u školama zataškava, upravo od tih istih pojedinaca !

DejanBgd

30.11.2017. 11:46

Ja sam skoro imao takvu "ekskurziju" sa 3 deteta i mojim klincem. Rekao sam sledeci pit idem dalje od psihologa sokle,a sa roditeljima takvih licno cu da se raspravim. Deca treba da budu vaspitana, a ne idioti u uzrastu od 9 godina. 5mojw dwrw nisam za 8 godina ja udario ,a ne neko drugi da ga udara.

asteroid

30.11.2017. 12:09

"Dečak kojeg su trojica vršnjaka oborila na pod i gazila ga po telu jedan je od najboljih učenika u odeljenju, pa je bio zadužen da pregleda domaće zadatke u svom redu"da mi je znati ko je dosao na ovu genijalnu ideju da dete svojim drugovima i drugaricama pregleda domace zadatke. pa zar to nije posao ucitelja?? sta ima dete da pregleda zadatke, daje svojim drugovima pluseve ili minuseve, time se samo stvara nezadovoljstvo druge dece jer se u pocetku raslojavaju