Plemićki vatromet iznad Srpske Atine

N. SUBOTIĆ

23. 11. 2017. u 19:19

Doček nove 2018. godine Novosađanima i njihovim gostima će ulepšati i princ Đorđe Karađorđević. Pirotehnikom se bavi već dve decenije. dobio brojne nagrade. Ponekad mu je u poslu pomagala i majka Linda

Племићки ватромет изнад Српске Атине

Princ Đorđe Karađorđević / Foto "Imperijal Lotus limitid"

VATROMET", koji je 1804. godine osvetlio Srbiju, priredio je njegov predak Karađorđe Petrović, još i danas dobro pamti cela Evropa. Kako stvari stoje, umetički vatrometi koje priređuje voždov potomak - mladi princ Đorđe Karađorđević, Tomislavov sin, takođe se dugo pamte.

Upravo njegov vatromet, prvi će u Srbiji imati prilike da vide Novosađani. Na dočeku 2018. godine, koji u centru grada organizuje Fondacija Novi Sad 2021, za vatromet će biti zadužen - princ Đorđe.

- Ovo je za mene veliki izazov, pošto se prvi put na ovaj način predstavljam u svojoj otadžbini, iako se vatrometom bavim već više od 20 godina, i dobio sam dosta nagrada - kaže za "Novosti" princ Đorđe. - U ovom poslu sam sa još dva druga iz Engleske, a jedan od njih - Majk Knoks, stvarno je veliko ime u svetu pirotehnike. Osnovali smo firmu - "Imperijal Lotus limitid", i vatrometima smo se predstavili u mnogim državama, od Japana, preko Italije, Španije, Malte... Posebno sam ponosan što smo stigli i do Srbije.

Ovaj neobični tridesettrogodišnji umetnik plemenitog porekla, koji kao slikarsko platno koristi beskraj noćnog neba, objašnjava da je vatromet zavoleo još kao dečak, kada je tako "obasjavao" porodične zabave i veselja. Kasnije je to preraslo u ozbiljno zanimanje.

SA DRUGOVIMA OTVORIO PIVARU SA drugarima sam, počektom godine, u Omoljici pored Pančeva, otvorio pivaru koja se zove "Princ" i počeli smo da proizvodimo englesko pivo, sa srpskom dušom - zadovoljan je naš sagovornik. - Već smo se predstavili na "Bir festu" i na novosadskom "Oktober festu". Nadam se da će ovo naše pivo naići na dobar prijem.

- I majka Linda mi je, kada smo radili u Engleskoj, ponekad pomagala, a brat mi je najvernija publika - kaže ovaj nesuđeni oficir Vojske Srbije.

Vojnu akademiju je, kako kaže, napustio zbog manjih zdravstvenih problema, ali je ipak ostao u poslu sa "pucnjavom".

- Žao mi je što moj vatromet, onaj pravi, profesionalni, moj otac Tomislav nikada nije video. Znao je da se time bavim, ali u to vreme već je živeo na Oplencu - kaže princ Đorđe.

Zbog vatrometa, kako kaže naš sagovornik, u drugi plan je došla njegova druga ljubav - snoubording. I tu je postigao zavidan uspeh, jer je instruktor u ovoj neobičnoj disciplini na snegu.

- Kada smo osnovali firmu i počeli da se ozbiljno bavimo pirotehnikom, ostalo je malo vremena za sneg - priča ovaj vitki, nasmejani mladi čovek. - Sada se tu pojavila još jedna ljubav - proizvodnja piva, kojom se odnedavno bavim u Srbiji, tako da, praktično, živim na relaciji Engleska - Srbija.

BIĆE TO NEŠTO DOSAD NEVIĐENO

O VATROMETU na dočeku Nove godine, sa četiri mesta u Novom Sadu, uz bogat muzički program, naš sagovornik ne želi da govori mnogo. Kako kaže, biće to nešto što do sada nije viđeno.

- Biće to spoj vizuelnih efekata, video-klipova i same pirotehnike - kratko objašnjava princ Đorđe. - Verujem da će Novosađani biti zadovoljni.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije