Počinje sezona carinskih aukcija, od najki do Krajslera
12. 03. 2019. u 15:33
U carinskim skladištima širom Srbije sutra počinje sezona aukcija zaplenjene robe sa graničnih prelaza, ali i puteva u našoj zemlji

Foto: Arhiva VN
U carinskim skladištima širom Srbije sutra počinje sezona aukcija zaplenjene robe sa graničnih prelaza, ali i puteva u našoj zemlji, kažu za Tanjug u Upravi carina.
Trenutno se radi i na izradi aplikacije preko koje će moći da se kupuje oduzeta roba, a plan je da aplikacija proradi u drugoj polovini ove godine.
Automobili, motori, luksuzni čamci, ali i hiljade različitih predmeta poput televizora, cigareta i garderobe nalazi se u specijalnim magacinima širom Srbije.
Na prostoru carinarnice Beograd na Bežanijskoj kosi čuva se, među stotinama drugih automobila, i luksuzni "Krajsler", međutim, ovaj auto se nalazi na poternici Interpola.
Neki od ovih automobila i motora godinama, pod otvorenim nebom, čekaju kupca, a prva sledeća prilika da im se pronađe vlasnik biće 5. aprila, za kada je zakazana javna licitacija na Bežanijskoj kosi.
Carinski službenik u ovoj carinarnici Božidar Đurić objašnjava kako teče postupak, od provere sumnjivog vozila i putnika, zaplene, do odluke suda da oduzeta roba ide na doboš.
"Kad se izvrši zaplena, stranka dobije potvrdu o oduzetim predmetima i roba se smešta u sabirni centar Carinarnice Beograd na Bežanijskoj kosi u magacin otvorenog i zatvorenog dela gde je pod nadzorom".
Obzirom da postupci pred sudovima traju godinama, i "oduzeta roba čeka" da se ceo slučaj završi i, ili vrati vlasniku ili nađe novog na javnoj licitaciji.
Konačnu odluku o sudbini robe donosi sud, koji nalaže kako će se sa njom dalje postupati, a prihodi ostvareni od prodaje carinske robe na licitacijama slivaju se u državnu kasu.
Ukoliko, na primer, švercovana garderoba, farmerice, jakne, patike, majice, kopije poznatih brendova, ne pronađu novog vlasnika, uništavaju se.
"Carinarnica Beograd je prošle godine imala sedam javnih licitacija carinske robe i četiri licitacije zaplenjenih vozila i robe", podseća Đurić.
Kaže i da je u toku postupak izrade aplikacije za e-prodaju carinske robe, a cilj izrade ove aplikacije je da se zainteresovanima omogući da licitiraju "iz fotelje", a država uveća prihode u svojoj kasi.
Uprava carina je za poslednje tri godine u državni budžet uplatila više od 2,5 miliona evra ostvarenih putem javnih licitacija, kažu nadležni.
Zardjala Kasika
12.03.2019. 16:42
Stoka lopovska carinici. Narucio sam stvari preko ebay, sve redovno platio, ali nije stiglo jer su banditi videli da nema "tracking" te ukrali.
@Zardjala Kasika - Serbia post tracking. http://www.posta.rs/struktura/eng/aplikacije/alati/posiljke.asp Ovde mozete proveriti tracking u Srbiji. Posiljka se prati od ulaskau Srbiju, slanje na carinu itd. tako da nemojte govoriti da nesto nema.
@Zardjala Kasika - Pričaš nešto što ne znaš! Roba nije u nadležnosti carine, već špediterskih kuća, a pred carinskim organom se samo sprovodi carinski postupak. Tako, ako ti je nestala roba, to vidi sa spediterom... Prvo se iformiši pa optužuj!
Nema trakinga u Srbiji ali onaj ko ti pošalje robu ima uvid dali je roba ušla u Srbiju ili ne. Ukoliko roba udje u Srbiju prodavci će ti napisati da se čeka isporuka na željenu adresu. Ukoliko je suprotno biće ti vraćen novac.
@Goran - Ima trakinga, sa Alija pratim i kaže kad je na carini, kad je prešlo u poštu i kad je probana dostava. Čak i ime i vreme primanja. Naravno ako Kinez plati broj za praćenje. Uglavnom stvari preko par dolara imaju broj, uglavnom :).
Komentari (20)