KRIVAJA GASI ŽEĐ ORANICAMA: Reka s malo vode u Srbobranu povezuje se sa sistemom DTD da bi poslužila za navodnjavanje
KRIVAJA autohtona vojvođanska reka, duga 109 kilometara, u kojoj je zbog nedostatka vode dolazilo do uginuća ribe i štete od suše na poljima, poslužiće za navodnjavanje čak 6.000 hektara plodne bačke crnice u ataru opštine Srbobran.
Radovi vredni tri miliona evra, Foto L. P.
JVP "Vode Vojvodine" i Opština Srbobran započeli su ovih dana radove na spajanju Krivaje sa Velikim bačkim kanalom (VBK), što će omogućiti da se stvori akumulacija za žedne njive i obezbedi dovoljno vode za opstanak živog sveta u reci i oko nje.
- Na VBK će biti izgrađena crpna stanica, koja će potisnim vodom upumpavati vodu u Krivaju i pretvoriti reku u akumulaciju dugu 12 kilometara. Biće znatno podignut nivo vode u Krivaji i napravljena brana koja će kontrolisati vodostaj. Završetkom radova biće stvoreni uslovi za proširenje kanalske mreže, kojom bi se navodnjavalo više od 10.000 hektara srbobranskih oranica - rekao je direktor JVP "Vode Vojvodine" Srđan Kružević.
On je objasnio da će izgradnjom akumulacije na Krivaji, što je bio višedecenijski zahtev ovdašnjih ratara, njive biti snabdevane vodom indirektno - iz podzemnih nivoa, kao i direktno - posredstvom zalivnih sistema poljoprivrednih gazdinstava.
Pripreme da reka primi veću količinu vode, Foto Vode Vojvodine
Predsednik opštine Radivoj Debeljački je istakao da je povezivanje Krivaje sa VBK, odnosno hidrosistemom DTD, jedan od najvećih poduhvata u Srbobranu u poslednjih nekoliko decenija.
- To je izuzetno važan projekat u oblasti poljoprivrede, ali i zaštite životne sredine, jer se u Krivaji više neće dešavati pomor ribe u letnjem periodu zbog malih količina vode u rečnom koritu - naglasio je Debeljački.
Radi priprema za prijem vode iz VBK, prošlog meseca su iz Krivaje izvađene velike količine mulja, što je urađeno u saradnji Opštine, Pokrajinskog sekretarijata za vodoprivredu i JVP "Vode Vojvodine".
Spajanje Krivaje sa VBK koštaće tri miliona evra, obezbeđenih ugovorom Vlade Srbije sa Fondom za razvoj Abu Dabija, a radovi bi trebalo da budu završeni do februara naredne godine.
AKUMULACIJA VODE I ZNANjA
KRUŽEVIĆ je kazao da će oko 100 dana trajati punjenje akumulacije, a za to vreme će stručne službe JVP "Vode Vojvodine" organizovati tribine za poljoprivrednike o korišćenju vode iz Krivaje i nabavci najpogodnije opreme za navodnjavanje.
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)