STIŽE POJAČANJE: Slovenija šalje dva vojnika na Grenland
SLOVENIJA će uputiti dvoje pripadnika svojih oružanih snaga u Grenland radi učešća u vojnim vežbama pod komandom Danske, prenosi Slovenska telegrafska agencija pozivajući se na Ministarstvo odbrane Slovenije.
Foto: Profimedia
- Vlada je odlučila da uputi dvoje pripadnika slovenačkih oružanih snaga na Grenland radi učešća u planiranju i sprovođenju međunarodnih vojnih vežbi ‘Arktička postojanost’ pod rukovodstvom Danske - navodi se u saopštenju.
Ranije su oružane snage Danske saopštile da će pojačati vojno prisustvo na Grenlandu u tesnoj saradnji sa saveznicima u NATO i intenzivirati trening aktivnosti na ostrvu.
O slanju vojnika u autonomnu dansku teritoriju u okviru operacije „Arktička postojanost“ već su govorile Švedska, Norveška, Finska, Francuska, Velika Britanija i Nemačka.
Grenland je u sastavu Kraljevine Danske, međutim, smerički predsednik Donald Tramp je više puta ponavljao da ostrvo treba da postane deo SAD, dok su vlasti Danske i Grenlanda upozorile Vašington da očekuju poštovanje njihovog teritorijalnog integriteta.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO - S-400 NA CRVENOM TRGU: Novosti snimile ponos ruske armije
Preporučujemo
NOVI ŠAMAR EVROPI IZ AMERIKE: Tramp uvodi carine nizu zemalja; Osam država na udaru
17. 01. 2026. u 18:06
RAZOTKRIVEN PLAN VOĐE KIJEVSKOG REŽIMA: Medvedčuk otkrio sledeći potez Zelenskog
17. 01. 2026. u 17:54
IDEJA ZA „UBISTVO U ORIJENT EKSPRESU “ ROĐENA U SRBIJI: 50 godina od smrti Agate Kristi - "kraljice zločina"
KADA je Agata Kristi dvadesetih godina prošlog veka sela u legendarni Orijent ekspres, nije mogla ni da sluti da će joj upravo taj voz, njegovi putnici i predeli kroz koje je prolazio, podariti jednu od najslavnijih priča u istoriji književnosti.
21. 01. 2026. u 16:48
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (0)