BUGARSKA PROTERUJE RUSKE DIPLOMATE: Špijunski skandal na relaciji Sofija - Moskva
BUGARSKI premijer Bojko Borisov izjavio je da je spreman da ruske diplomate proglasi personama non grata jer su osumnjičeni za povezanost sa slučajem.
Foto: EPA
U decembru prošle godine bugarsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da proteruje ruskog diplomatu zbog sumnje da se bavio špijunažom. Kao odgovor na ovo proterivanje, rusko Ministarstvo spoljnih poslova je nekoliko zvaničnika bugarske ambasade proglasilo personama non-grata.
- Imamo dobre partnerske odnose sa Rusijom u nekoliko oblasti, ali ova špijunska aktivnost mora biti zaustavljena! Bugarska će i dalje odlučno braniti svoju nacionalnu bezbednost i evroatlantski identitet, zagarantovanu gasnu diverzifikaciju, modernizaciju vojske i predstoće pristupanje evrozoni - rekao je Borisov novinarima.
Dodao je da bi Bugarska još jednom trebalo da proglasi „ruske diplomate personama non-grata“.
Naime, tokom ove nedelje, bugarsko tužilaštvo saopštilo je da je podiglo optužnicu za špijunažu protiv šest svojih građana, uključujući vojnike i javne službenike, koji su navodno omogućili prenos poverljivih podataka u Rusiju. Bugarsko Ministarstvo spoljnih poslova takođe je sumnjičilo pomenutu grupu da ima veze sa ruskom ambasadom u Sofiji.
Ruska ambasada u Sofiji je saopštila da očekuje da će se suđenje u tom slučaju odvijati na "depolitizovan" način i napomenula da spekulacije o umešanosti Rusije u slučaj nisu ništa drugo nego pokušaj zabijanja klina u odnose između Moskve i Sofije.
(Sputnjik)
Preporučujemo
BUGARSKI ESKPERT: Beograd želi da pretvori Severnu Makedoniju u Južnu Srbiju
18. 03. 2021. u 16:50
EU PRED PUCANjEM: Otvoreno pismo šest lidera zemalja članica čelnicima Unije
13. 03. 2021. u 18:31
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
"PUTINE, IZAĐI!" Pozvao ruskog predsednika na dvoboj - bizaran video kruži internetom
NEOBIČAN snimak kruži mrežama, a na njemu se vidi mladić koji stoji na Crvenom trgu i izaziva predsednika Rusije Vladimira Putina na dvoboj. Međutim, snimak nije stvaran, već je napravljen uz pomoć veštačke inteligencije, ali sa jasnim ciljem.
18. 03. 2026. u 18:34
Komentari (0)