DNEVNIK JEDNE DEVOJČICE: Navršilo se 80 godina od smrti Ane Frank
POSLE nemačke okupacije Holandije 1940. godine, situacija za Jevreje postajala je sve teža.
vikipedia
Porodica Frank se 1942. godine sakrila u tajnom aneksu iznad kancelarije oca Ane Frank, Ota Franka. Tokom dve godine skrivanja, Ana je beležila svoja iskustva, misli i osećanja u dnevniku koji je dobila za 13. rođendan. Nažalost, 4. avgusta 1944. godine, njihovo skrovište je otkriveno, a porodica Frank je deportovana u koncentracione logore.
Ana i njena sestra Margot preminule su od tifusa u logoru Bergen-Belsen u februaru ili martu 1945. godine, samo nekoliko nedelja pre oslobođenja logora.
Posle rata, Anin otac Oto, jedini preživeli član porodice, pronašao je njen dnevnik i odlučio da ga objavi. Dnevnik je postao jedno od najvažnijih svedočanstava o stradanjima Jevreja tokom Drugog svetskog rata i preveden je na mnoge jezike.
"Dnevnik Ane Frank", poznat i kao "Dnevnik jedne devojčice", preveden je na više od 70 jezika.
Ana Frank je umrla na današnji dan pre 80 godina.
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
HRVATI POSLALI JASNU PORUKU: "Država nam je na pogrešnom putu!"
VEĆINA građana Hrvatske smatra da zemlja ide u pogrešnom smeru, a najviše primedbi imaju na korupciju, inflaciju, niske plate, male penzije i siromaštvo, pokazalo je decembarsko istraživanje Krobarometra, objavljeno u Dnevniku hrvatske Nove TV.
26. 12. 2025. u 12:34
Komentari (0)