PONUDA BI MOGLA DA "POTOPI" POTRAŽNJU: Šta će biti s naftom ove godine?
GLOBALNA ponuda nafte bi ove godine, zbog rasta ponude koju predvode Sjedinjene Američke Države i slabije globalne potražnje od očekivane, mogla da premaši potražnju za oko 600.000 barela dnevno, saopštila je u Međunarodna agencija za energetiku (IEA), prenosi Reuters.
Foto Shutterstock
Izgledi za obilne zalihe uprkos američkim sankcijama velikim izvoznicima Rusiji i Iranu naglašavaju izazov za OPEC+ u balansiranju tržišta.
- Sjedinjene Države trenutno proizvode na rekordno visokom nivou i predviđa se da će biti najveći izvor rasta ponude 2025. godine. Poslednja runda sankcija Rusiji i Iranu tek treba da značajno poremeti isporuke, iako su neki kupci smanjili kupovinu - navodi se u mesečnom izveštaju IEA, koja savetuje industrijalizovane zemlje.
Prošlog meseca, IEA je predložila nešto manji višak od oko 500.000 barela dnevno, prema proračunima Rojtersa na osnovu podataka agencije.
Očekuje se da će svetska potražnja za naftom porasti za 1,03 miliona barela dnevno 2025. godine, saopštila je IEA krajem prošle nedelje, što je za 70.000 barela dnevno manje u odnosu na prošlomesečnu prognozu, pri čemu je rast dolazi iz Azije pre svega Kine.
- Azijske zemlje ce činiti skoro 60% dobitaka, predvođene Kinom, gde ce petrohemijske sirovine obezbediti ceo rast kako potražnja za rafinisanim gorivima dostigne plato. Potrošnja nafte za potrebe petrohemije je glavni uzrok povećanja potražnje za naftom od vremena pandemije - navela je IEA.
Izveštaj naglašava prepreke sa kojima se OPEK+ suočava ove godine jer bi rastuće globalne trgovinske tenzije mogle uticati na potražnju u pozadini snažnog rasta ponude.
- Makroekonomski uslovi koji podupiru naše projekcije potražnje za naftom pogoršali su se tokom proteklog meseca kako su trgovinske tenzije eskalirale između SAD i nekoliko drugih zemalja, što nas je navelo da revidiramo svoje procene rasta potražnje za četvrti kvartal 2024. i prvi kvartal 2025. godine - saopštila je IEA.
S druge strane, u posebnom izveštaju OPEC je zadržao svoj stav o rastu tražnje za naftom u 2025.nepromenjenom na 1,45 miliona barela dnevno, i potvrdio povećanje proizvodnje OPEC+ od 363.000 bpd u februaru, predvođeno Kazahstanom.
IEA smatra da će se globalni rast ponude u 2025. udvostručiti u odnosu na tempo rasta iz 2024., na oko 1,5 miliona barela dnevno, pod pretpostavkom da OPEC+ ne zadrži smanjenja proizvodnje posle aprila.
(Blic)
BONUS VIDEO: ULOŽITE PAMETNO NOVAC IZ SLAMARICE : Investirajte u samo jedan kvadrat
Preporučujemo
OTKRIVENO NOVO NAFTNO POLjE U MAĐARSKOJ: Može da proizvodi čak 1.200 barela dnevno
19. 03. 2025. u 11:14
IRAN LANSIRAO RAKETE SA BOJEVOM GLAVOM OD JEDNE TONE: Tvrde da su pogodili aerodrom u srcu Tel Aviva (VIDEO)
IRANSKI Korpus islamske revolucionarne garde tvrdi da je jutros lansirao balističke rakete sa eksplozivnim bojevim glavama od jedne tone na aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu.
05. 03. 2026. u 13:12
RUTEU STIGLA OŠTRA PORUKA ČLANICE NATO: Ko kaže da većina podržava udare na Iran?
ŠPANSKA ministarka odbrane Margarita Robles oštro je danas odbacila tvrdnju generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea da postoji "široka podrška" članica saveza ratu koji američki predsednik Donald Tramp vodi protiv Irana.
05. 03. 2026. u 12:54
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)