PENZIJE VEĆE ZA ČETIRI ODSTO: Isplata najstarijima po švajcarskom modelu, evo i kada će biti povećanja
PROSEČNA penzija u Srbiji, koja trenutno iznosi 27.775 dinara, biće povećana sa januarskim čekom za najmanje 1.100 dinara, a rast od najmanje četiri odsto izvestan je već sada.
Novosti
Penzije će, kako je već najavljeno, rasti po dogovorenom modelu, švajcarskoj formuli koja podrazumeva usklađivanje primanja naših najstarijih građana sa 50 odsto inflacije i 50 odsto rasta prosečne zarade.
Prema računici Fiskalnog saveta povećanje bi moglo da bude oko četiri procenata. Ove godine penzije su rasle oko 5,4 odsto, a sada bi rast mogao da bude nešto manji imajući u vidu krizu izazvanu virusom korona.
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su u decembru prošle godine izmene zakona po kome se penzije kreću u zavisnosti od švajcarskog modela, a iz Vlade najavljuju novu doradu. Ministar finansija Siniša Mali, izjavio je da će jedna od tema na sastanku sa predstavnicima MMF u oktobru biti upravo dorada švajcarskog modela rasta penzija.
- U narednih nekoliko dana imaćemo informaciju oko planiranog povećanja penzija za narednu godinu, s obzirom na to da upravo završavamo analizu rasta plata i inflacije do septembra - rekao je Mali.
Oko 200.000 najstarijih, koji mesečno dobijaju između 15.000 i 20.000 dinara od Nove godine će imati na računu više za 600 do 800 dinara, a oni kojima je penzija malo ispod proseka, oko 25.000 dobiće povišicu do 1.000 dinara. Među najbrojnijim penzionerima su i oni sa primanjima od 35.000 do 40.000 dinara. Njihovi novčanici će u 2021. biti puniji za 1.400 do 1.600 dinara.
PAKAO U DUBAIJU! Iranci pogodili Burdž el Arab, simbol luksuza i jedan od najpoznatijih hotela na svetu (VIDEO)
IRANSKI dron pogodio je i hotel sa pet zvezdica Burdž el Arab u Dubaiju.
28. 02. 2026. u 23:12
EKSPLOZIJE U DUBAIJU, DOHI, TEL AVIVU: Iran potvrdio smrt Hamneija (FOTO/VIDEO)
IZRAEL i SAD izvele su napad na Iran. U Teheranu su odjeknule detonacije, a kasnije su čule i u drugim mestima. Kako je rečeno, cilj napada je eliminisanje neposrednih pretnji koje dolaze od iranskog režima. Operacija bi, prema pisanju medija, mogla da traje nekoliko dana. U celoj zemlji proglašeno vanredno stanje. SAD su operaciju nazvale "Epski bes".
28. 02. 2026. u 10:41 >> 22:21
SMEH DO SUZA: Pitali Hrvate da li znaju srpske reči - "Nikada neću pogoditi!" (VIDEO)
"LEBLEBIJA bi mogla biti karoserija."
27. 02. 2026. u 21:41
Komentari (0)