JELENI PONOVO NA ZLATIBORU: Na jugozapad Srbije vratila se bezmalo istrebljena životinjska vrsta

N. JANKOVIĆ

31. 03. 2022. u 08:44

U MIRU šumskih bespuća Zlatibora, dovoljno udaljenih od betonskog turističkog centra, jedna bezmalo istrebljena životinjska vrsta vraćena je u svoje davnašnje stanište.

ЈЕЛЕНИ ПОНОВО НА ЗЛАТИБОРУ: На југозапад Србије вратила се безмало истребљена животињска врста

Foto Lovačko udruženje "Zlatibor"

Jeleni, košute i mladunci ove divljači ponovo krstare planinom, naseljavanjem među zlatnim borovima i širom jugozapadne Srbije - na Tari, u okolini Nove Varoši i Prijepolja, priroda se vraća u ravnotežu ljudskom rukom narušenu.

- Prvi kontingent ove divljači stigao nam je prošle godine, naseljeno je 35 jedinki, a sada je ovaj broj povećan za još šest primeraka. Ne zna se kada su tačno jeleni nestali sa naše planine, svakako je reč o dugom periodu, a sada je prilika da se ova greška ispravi - kaže Milun Melović iz stručne službe Lovačkog udruženja "Zlatibor".

- Jedinke se dopremaju i na područja Tare, Nove Varoši i Prijepolja, mešaju se prelazeći velika rastojanja, a na ovaj način, čitavo područje jugozapadne Srbije ponovo je postalo stanište ove vrste.

Jeleni na planine, posredstvom JP "Vojvodina šume" stižu iz ravničarskih uzgajališta, ali i sa rumunskih Karpata. Sve to deo je Projekta reintrodukcije jelena u Zapadnoj Srbiji, Uprave za šume pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede.

- Planirano je da na Zlatibor bude dopremljeno ukupno 100 jedinki, novu isporuku očekujemo uskoro, tako će se stvoriti stabilna populacija - ističe Melović.

- Do sada smo imali jedan slučaj teljenja, razmnožavanje će se povećati posle potpunog prilagođavanja.

Uoči seobe jelena na Zlatibor, prihvatilište za ovu vrstu je obnovljeno i prostire se na 18 hektara ograđene površine. Podignute su hranilice, pojilišta i solišta, a tek posle prilagođavanja jedinke se puštaju na otvoreno područje lovišta "Zlatibor".

Foto Lovačko udruženje "Zlatibor"

Lov na ovu divljač je zabranjen, a lovci se bave obilaskom, punjenjem hranilišta i nadzorom, da bi se osigurao opstanak vrste. Sada najveću pretnju jelenima predstavljaju čopori pasa lutalica.

Zlatibor je, pre dve godine, ponovo naselila još jedna vrsta, do tada skoro istrebljena.

Kroz projekat monitoringa, Lovačko udruženje "Zlatibor" registrovalo je da je na planini svoje stalno stanište našlo deset jedinki mrkog medveda. Na širenje teritorije ove zveri u pravcu Zlatibora, uticalo je povećanje stepena zaštite na Tari, odnosno u Parku prirode Mokra Gora, odnosno povećanje populacije medveda na ovoj planini.

Foto Lovačko udruženje "Zlatibor"

NAVIKLI NA PLANINSKE PREDATORE

NEDAVNO je u lovište Plavna kod Bača stiglo 45 jedinki karpatskog jelena, koji su pod odgovornošću JP "Vojvodina šume", osnova uzgoja za naseljavanje Zlatara, Zlatibora, Tare i Homoljskih planina, gde su jeleni gotovo potpuno istrebljeni. Ove jedinke dopremljene iz Rumunije navikle su na planinske predatore, imaju veća pluća i lakše se adaptiraju na uslove naših planina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ČUVAMO DEDOVINU I GROBOVE SINOVA Uprkos tragedijama, porodica Mihajla Tomaševića, iz Suvog Grla kod Srbice, opstaje na svom ognjištu (FOTO)

ČUVAMO DEDOVINU I GROBOVE SINOVA Uprkos tragedijama, porodica Mihajla Tomaševića, iz Suvog Grla kod Srbice, opstaje na svom ognjištu (FOTO)

OVO su grobovi mojih sinova. Stojadina, rođenog 1979, koji je poginuo na Košarama i Stevana, dve godine mlađeg, koji je 2002, vozeći traktor nagazio na protivtenkovsku minu koju su na putu u selu postavili Albanci. Ovde na groblju mi je druga kuća, a ona u kojoj živim sa suprugom Miladinkom Micom i sinom Darkom je nekoliko kilometara odavde. I, dok sam živ sa Kosova i Metohije seliti se neću, čuvaću svoj dom i grobove sinova.

18. 04. 2024. u 10:45

Komentari (0)

NAGLE PROMENE OSIM BILJAKA POREMETILE I LJUDE: Od vremena sam i psihički uzdrmana i nije lepo uopšte...