PRVO FRUŠTUK IZ ZEMUNA - PA ONDA PRAVAC MONT EVEREST: Srpski maratonac pravi energetske obroke za planinare

V.N.

05. 04. 2021. u 12:59

HRANA za hajkere novi biznis u prehrambenoj industriji Srbije

ПРВО ФРУШТУК ИЗ ЗЕМУНА - ПА ОНДА ПРАВАЦ МОНТ ЕВЕРЕСТ: Српски маратонац прави енергетске  оброке за планинаре

Foto Arhiva

MARATONAC i zaljubljenik u prirodu Zoran Vukelić pokrenuo je u Zemunu proizvodnju obroka za hajkere.

U kompaniji se priprema posebna hrana za planinare koja im daje energiju za osvajanje najtežih planinskih vrhova sveta.

Znaju ljubitelji prirode da se planina ne može ukrotiti samo snagom volje, već uspeh zavisi i od kvalitetnih obroka koje u ekstremnim uslovima planinarenja gotovo da nije moguće pripremiti.

Hajking na veštačkoj steni, Foto Arhiva

Inspirisan životnim navikama plemena Tarahumara iz Meksika, koji sebe nazivaju Raramuri – trkači, Zoran je primetio da oni trčeći prelaze velike distance a izdržljivost duguju specifičnoj ishrani. Tako se rađa ideja za „Fibro“. Visokokalorična hrana upakovana je u jednu grickalicu, obrok od 55 grama sa 200 kalorija.

“FIBRO je nastao u Londonu gde sam živeo, a inspiracija za ovaj proizvod došla je tako što sam istraživao prehrambene navike plemena Tarahumara iz Meksika koje živi u Bakarnom kanjonu. Čuveni su jer trčeći prelaze neobično velike distance, a izdržljivost duguju specifičnoj ishrani koja se sastoji od posebno termički obrađenih zrna kukuruza, poznatijeg kao pinole“, kaže Vukelić. Proizvodnju u Srbiji počeo je na inicijativu prijatelja, nakon nedavnog povratka iz Londona gde je živeo.

Biznis koji obećava

Brojke pokazuju da industrija hrane za hajkere beleži stalni rast i da je pretekla sektor energenata u SAD. Samo u 2019. godini, ova industrija zabeležila je u Americi priliv od 887 milijardi dolara i obezbedila redovne plate za 7,9 miliona ljudi. 

Ništa slično do pre samo nekoliko meseci nije postojalo kod nas kao ni u većini evropskih zemalja. Osnivanjem kompanije HikingFood u Zemunu, Zoran je našu zemlju stavio u grupu tek nekoliko država koje proizvode ove specifične obroke za ljubitelje prirode.

„U početku, proizvod se prodavao na više od 40 mesta u Londonu i okolini“, a nova faza u kompaniji na čijem je čelu, nastupila je kada iz privatnih razloga napušta Veliku Britaniju i vraća se u Srbiju, gde iznova pokreće posao.

Foto Arhiva

Koliko je industrija ove specifične hrane velika, ilustruju podaci da je po obimu poslovanja i broju zaposlenih samo u SAD, odavno pretekla finansijski, automobilski i farmaceutski sektor.  Da je pokretanjem proizvodnje specijalne hrane za planinare u Zemunu Srbija postala jedna od nekoliko zemalja u svetu u kojoj se prati moderan trend razvoja ovih proizvoda, potvrđuju iz Udruženja za biljnu i prehrambenu proizvodnju Privredne komore Srbije.

Planinari u akciji, Foto Arhiva

„Iako se epicentar razvoja ove industrije nalazi u Americi, Evropa nipošto ne zaostaje. U pojedinim sektorima vrlo uspešno konkuriše kompanijama sa one strane Atlantika. Ono gde Evropa definitivno zaostaje za Amerikom jeste najnoviji trend razvoja i proizvodnje hrane za hajkere“, objašnjava Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ČUVAMO DEDOVINU I GROBOVE SINOVA Uprkos tragedijama, porodica Mihajla Tomaševića, iz Suvog Grla kod Srbice, opstaje na svom ognjištu (FOTO)

ČUVAMO DEDOVINU I GROBOVE SINOVA Uprkos tragedijama, porodica Mihajla Tomaševića, iz Suvog Grla kod Srbice, opstaje na svom ognjištu (FOTO)

OVO su grobovi mojih sinova. Stojadina, rođenog 1979, koji je poginuo na Košarama i Stevana, dve godine mlađeg, koji je 2002, vozeći traktor nagazio na protivtenkovsku minu koju su na putu u selu postavili Albanci. Ovde na groblju mi je druga kuća, a ona u kojoj živim sa suprugom Miladinkom Micom i sinom Darkom je nekoliko kilometara odavde. I, dok sam živ sa Kosova i Metohije seliti se neću, čuvaću svoj dom i grobove sinova.

18. 04. 2024. u 10:45

Komentari (0)