Za nove terapije malo 300 evra
10. 07. 2019. u 22:02

Foto Tanjug
Zbog nedovoljnog izdvajanja za zdravstvo zaostajemo u uvođenju inovativnih lekova
SRBIJA je u poslednje dve godine napravila značajan pomak u uvođenju skupih, inovativnih terapija, ali je od 311 inovativnih lekova, odnosno potpuno novih farmaceutskih formula, koji su od 2012. do 2018. godine registrovani u EU, pacijentima kod nas dostupno svega 25, dok je prosek u zemljama regiona - 89.
Sa Italijom, koja ima 150, ili Slovenijom sa 117 inovativnih lekova, naravno, ne možemo da se merimo, jer Italija raspolaže sa 1.849 evra za zdravstvo po stanovniku godišnje, a Slovenija sa 1.204, dok Srbija raspolaže sa svega 299. Skromniji zdravstveni budžet u regionu ima jedino Bugarska - 285 evra, ali je o trošku osiguranja nekako uspela da obezbedi 96 inovativnih lekova.
Dve različite studije koje su sproveli Udruženje proizvođača inovativnih lekova (Inovia) i Američka privredna komora u Srbiji (AmCham), pokazale su da je ukupno ulaganje naše države u zdravstvo veoma slično kao u Bugarskoj ili Rumuniji, ali i da je izdvajanje za inovativne lekove ubedljivo najmanje u regionu.
Sa svega oko 70 evra godišnje po stanovniku za sve lekove na tzv. pozitivnoj listi, u medikamente, pokazale su studije, investiramo 44 odsto manje novca nego Bugarska, 61 odsto manje nego Crna Gora i 86 odsto manje nego Rumunija. Hrvatska, recimo, za lekove izdvaja više nego dva i po puta veću sumu po stanovniku nego mi - 183 evra.
- Udeo inovativnih lekova u Srbiji je više nego duplo niži u poređenju sa Bugarskom, koja ima relativno sličnu budžetsku potrošnju za zdravstvo i sličan nivo BDP - kaže Jelena Pavlović, predsednica AmChama. - Naša studija je pokazala značaj investiranja u inovacije na dugoročne budžetske uštede i produženje životnog veka. Neophodan je sistem analize efikasnosti ulaganja u zdravstvo, ali i dijalog o održivim modelima finansiranja inovativnih terapija.
PROČITAJTE I: KC Srbije i pre roka u novom sjaju
Proizvođači genetičkih lekova, onih kojima je istekla patentna zaštita, pa su i jeftini, ne osporavajući potrebu za inovativnim terapijama, ipak smatraju da Srbija ima dobar model snabdevanja lekovima i onoliko medikamenata na listi koliko može da finansira.
Inovativni lekovi inače su jako skupi, ali je i korist velika. Za lečenje 1.000 pacijenata inovativnim lekovima za hepatitis C i iskorenjivanje ove bolesti do 2030. godine potrebno je 10 miliona evra. Na primeru lečenja ove bolesti ušteda iznosi oko 6.310 evra po pacijentu, ali se i postiže gotovo potpuna eliminacija bolesti, dok je sa konvencionalnim terapijama izlečenje dvaput niže.
- Inovativni lekovi imaju nemerljiv značaj za zdravstveni sistem jedne zemlje - kaže dr Bojan Trkulja, direktor Udruženja Inovia. - Osim opšteg poboljšanja zdravlja, važan je i povoljan efekat na održivost zdravstvenog sistema kroz smanjenje troškova.
kalin
10.07.2019. 23:39
E pa birajte ,hocete auto puteve ili lekove,oba ne moze
Komentari (1)