Veterani plešu posle pola veka: Rada i Vlasta ponovo zajedno na sceni

Vukica Strugar

24. 11. 2019. u 13:33

Rada Đuričin i Vlasta Velisavljević, za "Novosti", uoči nove pozorišne predstave u "Madlenijanumu": Radujemo se što igramo sa mladim glumcima. Zajedno u"Bubi u uhu" 44 godine

Ветерани плешу после пола века: Рада и Власта поново заједно на сцени

Vlasta Velisavljević i Rada Đuričin / Foto Promo /D. Filipović

DVOJE glumačkih veterana, Rada Đuričin (85) i Vlasta Velisavljević (93), kreću u novi pozorišni poduhvat: u podeli su predstave "Nana", koju po motivima čuvenog Zolinog romana na scenu "Madlenijanuma" premijerno postavlja rediteljka Ivana Vujić. Time se, zapravo, nastavlja njihov pozorišni maraton - u istoriju svetskog teatra ušli su kao deo čuvene četvorke "Bube u uhu" JDP koja je, bez prestanka, izvođena više od četiri decenije. I, može se slobodno reći, da su se njih dvoje više družili na sceni nego mnogi drugi u braku ili životu...

- Rada je sjajan partner i glumica! Ovde nas posebno "drži" i raduje druženje s mladima. Znate, ona igra tetku glavne junakinje, a ja Markiza Švarana - kaže sa prepoznatljivim, dobroćudnim osmehom, jedan od najomiljenijih glumaca, Vlasta Velisavljević. - Šta da vam kažem, na sceni Jugoslovenskog dramskog podelili smo mnogo godina, uspomena, sitnica, pa i lapsusa. Doduše, samo smo Nikola Simić i ja igrali u "Bubi" bez prestanka, Rada i Branka (Petrić) su tokom njenog trajanja odsustvovale zbog rađanja dece i putovanja, ali su se vraćale u predstavu. Bilo kako bilo, odigrasmo mi "Bubu" hiljadu i šest stotina puta!

Više od četiri decenije zajedno, kako kaže naš glumac, "bratski i sestrinski".

- Doduše, često smo se i svađali, kao što to biva u životu. Oko čega? Oko replika! Rada ima ambiciju da sve uradi poštenije od mene, ja sam vam mali aljkavko. Ona sve registruje, pomaže mi i u ovoj predstavi. Dogovara se sa rediteljkom, a onda meni prenese. Inače, imate "tešku ruku", slobodno napišite!

Nikola Simić i Vlasta Velisavljević / "Buba u uhu"

A poznata glumica, i dalje "devojački" lepa i nasmejana, otkriva nam šta joj Markiz Švaran zamera:

- Šta da vam kažem, rekao mi je: "Pošto si Nanina tetka morala bi da budeš malo lepša!" - ljuta je "kao" Rada, a onda ozbiljno dodaje: - Mnogo se radujemo što smo u ovoj podeli, uživamo u skupini od dvadesetak, uglavnom mladih glumaca. Svi se prema nama odnose sa posebnom pažnjom. Ispunila mi se i želja da sa Vlastom, konačno, i zaplešem na sceni. Kao da se ništa nije promenilo, kao da nastavljamo one 44 godine u "Bubi", a to je ogroman staž... Savršeno se osećam što je ponovo pored mene, jer održavamo kontinuitet našeg bivstvovanja.

Dok njegova partnerka priča, on pomalo gunđa sebi u bradu ("ne bih ja nju nikad udario kao ona mene"). Na to, Rada ženstveno odmahuje rukom i kaže:

- Od detinjstva sam poznata po tome što sam sve one koje sam volela, pomalo kinjila. Eto, na taj način sam izražavala svoju ljubav. Zato i sad, ponekad, Vlastu povučem za uši. Zna on da je jedan od mojih najdražih kolega. Bio i ostaće.

Rada Đuričin i Branka Petrić

E, zbog tih ušiju Vlasta "uzvraća udarac" i rešava da nam ispriča jedan događaj sa izvođenja predstave "Vasa Železnova":

- Igrao sam Mihajla Vasiljeva, upravnika imanja Radine majke u predstavi. Iznad pozornice je bila jedna ploča, čelična konstrukcija, na kojoj se nalazio ostatak ansambla. Na nekom od izvođenja, baš na Badnje veče, umesto da kažem "želim vam srećan povratak pod svoj krov", ja izgovorim kao iz topa: "Želim vam srećan podvarak pod svoj krov". Konstrukcija je počela da podrhtava od smeha, ali je Rada tvrda srca bila - nije joj zadrhtao ni krajičak usana!

Tamara Aleksić i Nebojša Kundačina

TETKINA POUKA

- IGRAM ženu iz naroda koja potiče iz siromašnih slojeva, sa željom i uverenjem da i takvima pripada pravo na dobar život, pa i da se za taj život treba boriti. Takođe, da treba prihvatati okolnosti i maksimalno uživati, kad god se za to pruži prilika - objašnjava Rada Đuričin. - Zato svoju sestričinu Nanu, kojoj mnogi zameraju zbog "lakog" života, podučava rečima: "Sve je dozvoljeno kad je čovek dobra majka. Ostalo je božja volja..."

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije