PLIVANJE ZA ČASNI KRST U KLADOVU: Najbolji je mali maturant Vuk Živanić

Suzana Mihajlović Jovanović

19. 01. 2025. u 18:17

ČETRNAESTOGODIŠNjI Vuk Živanić odneo je pobedu u ovogodišnjoj Bogojavljenskoj trci na Dunavu, manifestaciji koja u Kladovu traje više od dvadeset godina.

ПЛИВАЊЕ ЗА ЧАСНИ КРСТ У КЛАДОВУ: Најбољи је мали матурант Вук Живанић

Foto: M. Ružojević

Na stazi dužine 33 metra, među 23 učesnika koji su se hrabro suočili s hladnim Dunavom i jakim vetrom u Kladovu, Vuk Živanić, učenik osmog razreda kladovske Osnovne škole "Vuk Karadžić" prvi je stigao do Časnog krsta. 

Najmlađi takmičar ovogodišnje trke, kojem se na stazi pridružio i njegov otac Dejan, osvojio je Zlatni krst, medalju i ikonu, a ovo mu je bio treći nastup na Bogojavljenskom plivanju. 

-Osećaj je nestvaran. Plivati na ovaj veliki dan je privilegija. Bilo je hladno, ali sam se potrudio i uspeo da dođem do krsta - rekao je Vuk. 

Svi takmičari su dali sve od sebe da se ova tradicija očuva i dogovorili se da njih 22. ravnopravno podele drugo i treće mesto.

I ove godine je u grupi od 23 plivača jedina žena bila Svetlana Vuković (58), koja je oborila rekord sa 22 nastupa na Bogojavljenskom plivanju, prkoseći januarskoj hladnoći i vetru, na temperaturi od  tri stepena iznad nule. 

Foto: M. Ružojević

Učesnici Bogojavljenskog plivanja u Kladovu

Manifestaciji su prethodili liturgijsko bogosluženje u crkvi Svetog Đorđa, osvećenje  vode i litija kroz grad, koju je predvodio protojerej-stavrofor Dejan Pajić, arhijerejski namesnik ključki. 

Za najbolje takmičare opština Kladovo je pripremila novčane nagrade – vaučere u vrednosti od 15.000, 10.000 i 5.000 dinara. Svetlana Vuković, kao jedina dama među učesnicima, nagrađena je sa 10.000 dinara.

Svim učesnicima je uručena medalja sa krstom, dar lokalne zlatare i blagoslov kladovskih sveštenika najuspešnijim plivačima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

KARLEUŠA OTKRILA CECI ISTINU O SNAJI: Nije ostala ravnodušna na reči o Veljku i Bogdani