"PAMETNI TURIZAM - BUDUĆNOST PANONSKE REGIJE": U Vojvodini počinje jedinstveni projekat
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, Ekonomski fakultet u Subotici i Evroregionalna razvojna agencija DKMT Dunav-Kriš-Moriš-Tisa počeli su realizaciju projekta „Pametni turizam- zajednička budućnost Panonske regije" Srbija-Mađarska, koji će koristiti veštačku inteligenciju u svrhu turizma.
foto: Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam
Na ovaj način će svaki posetilac ovog regiona moći da dobije posebno kreiranu rutu obilaska na osnovu vlastitih interesovanja, pola i starosti.
Nosilac projekta vrednog 1.300.000 evra je Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, a po rečima resornog sekretara Nenada Ivaniševića plan je da se kreiranjem pametne turističke platforme napravi novi turistički model koji će dovesti do razvoja pametnog turizma u obe zemlje.
-Ovo je prvi projekat u ovom regionu, uključujući sve ostale balkanske zemlje, koji briše granice između dve države i kreira zajedničku turističku ponudu uz upotrebu veštačke inteligencije. Ovo je prvi korak za koji ne znamo tačno gde će nas u godinama pred nama odvesti, ali znamo sigurno da će nas pozicionirati na vrh svih zemalja u regionu, jer smo prvi koji ovo rade - ponosno ističe Ivanišević.
Na teritoriji regije biće ukupno 16 punktova na kojima će turisti uz upotrebu veštačke inteligencije i platforme, koja će nastati kao rezultat projekta, moći praktično da dobiju digitalnog turističkog vodiča, koji će im pružiti personalizovanu ponudu za obilaske.
-Ako u sistem upišem podatke o sebi, na primer da sam u četrdesetim godinama, da sam vegan, da volim folklor i druge parametre, veštačka inteligencija će tada predložitii određeni program i raspored na osnovu koga ću moći da posetim ovu oblast - pojašnjava Ester Čokaši, iz Evroregionalne razvojne agencije DKMT Dunav-Kriš-Moriš-Tisa.
Operativnu i profesionalnu podršku prilikom izrade platforme pružiće Ekonomski fakultet u Subotici. Posle završetka platforme predviđeno je i njeno testiranje dovođenjem influensera iz zapadnoevropskih gradova, a plan je da se u budućnosti ona proširi i na druge države regiona.
Preporučujemo
ZNAMENjE VERE I ZAHVALNOSTI: Na drumu Loznica-Valjevo u naselju Krst osvanuo veliki krst
10. 04. 2026. u 15:16
CENTAR ZA SOCIJALNI RAD VRANjE: Održan okrugli sto "Otvori srce-Pruži dom"
10. 04. 2026. u 12:54
ODLAGANjE ZBOG USKRSA: Akcija davanja krvi u Požarevcu pomerena na 14. april
10. 04. 2026. u 11:26
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAŠI OTKRIVENO TEŠKO OBOLjENjE Doktor ostao u čudu: "Ovo nisam video u zadnjih 20 godina"
"OD srednje škole muku mučim s tim..."
10. 04. 2026. u 09:52
Komentari (0)