ENGLESKA IDE DALJE, ALI I AMERIKANCI! Poznata prva dva para osmine finala Svetskog prvenstva u fudbalu (FOTO)

29. 11. 2022. u 22:04

ENGLESKA i Amerika plasirali su se u osminu finala Svetskog prvenstva u Kataru. Nakon završetka grupe B poznata sa prva dva para pomenute faze takmičenja.

ЕНГЛЕСКА ИДЕ ДАЉЕ, АЛИ И АМЕРИКАНЦИ! Позната прва два пара осмине финала Светског првенства у фудбалу (ФОТО)

"Gordi Albion" je sa prve pozicije prošao u narednu rundu, pa će za rivala imati Senegal koji je kao drugi prošao kroz cilj u grupi A. SAD će snage odmeriti sa Holandijom.

Izabranici Gereta Sautgejta su pregazili Vels koji je odigrao veoma skromno Mundijal u Kataru sa 3:0. Iako u prvom poluvrememnu nije bilo golova u nastavku je Engleska u razmaku od dva minuta postigla dva gola preko Maruksa Rašforda i Fila Fodena. Konačan rezultat utakmice postavio je igrač Junajteda koji je drugi gol na utakmici dao u 68. minutu.

Duel Iran - SAD bio je od mnogo većeg značaja. Kristijan Pulišić i drugovi su bili ti koji su se radovali i to zahvaljujući baš njemu koji je u finišu prvog dela postigao gol posle asistencije Seržinja Desta.

Ipak, loša vest za selektora Amerike Grega Berhaltera je ta da se fudabler Čelsija povredila prilikom gola i već na poluvremenu je ostao u svlačionici.

Drugo poluvreme ovih reprezentacija bilo je uzbudljivo, iako nije obilovalo sa mnogo izglednih prilika. Iran je pokušavao na sve načine da izjednači (remi mu bio dovoljan za osminu finala). Najbolju priliku imao je Puraliganđi čiji je udarac u nadoknadi vremena iz izgledne pozicije otišao malo pored stative gola koji je čuvao Tarner.

Burno je bilo u samom finišu kada je Taremi bio u šansi. Napadač Porta je signalizirao glavnom sudiji Mateo Lahozu da je bio povučen od strane Kartera-Vikersa, ali nakon kunsultacija sa kolegama iz VAR sobe odlučeno je da to nije bilo dovoljno za penal.

Iran - SAD 0:1 (0:1)

Stadion: "Al Tumama". Gledalaca: 42.127. Sudija: Mateo Lahoz (Španija). Strelci: Pulišić 38 (SAD)

Iran (4-1-2-3): Beiravand - Rezaeian, Hoseini, Puraliganđi, Mohamadi (od 45+2. Karimi) - Ezatolahi - Norolahi (od 71. Torabi), Hajsafi (od 71. Jalali) - Golizadeh (od 77. Ansarifard), Azmun (od 46. Godos), Taremi.

SAD (4-1-2-3): Tarner - Dest (od 82. Mur), Karter-Vikers, Rim, Robinson - Adams - Mekeni (od 65. Akosta), Musa - Vea (od 82. Zimerman), Sardžent (od 77. Rajt), Pulišić (od 46. Aronson).

Vels - Engleska 0:3 (0:0)

Stadion: "Ahmad bin Ali". Gledalaca: 44.297. Sudija: Slavko Vičić (Slovenija). Strelci: Rašford 50, 68, Foden 52 (Engleska).

Vels (4-2-3-1): Vord - Vilijams (od 36. Roberts), Mefam, Rodon, Dejvis (od 59. Morel) - Ampadu, Alen (od 81. Kolvil) - Bejl (od 46. Džonson), Remzi, Džejms (od 77. Vilson) - Mur.

Engleska (4-2-3-1): Pikford - Voker (od 57. Aleksander-Arnold), Stons, Megvajer, Šo (od 65. Tripije) - Henderson, Rajs (od 57. Filips) - Rašford (od 75. Griliš), Belingem, Foden - Kejn (od 57. Kejn).

Iran - SAD 0:1, Vels - Engleska 0:3

90+10' - Kraj utakmice.

90+8' - Velika gužva u kaznenom prostoru SAD. Taremi je izašao sam ispred Tarner, ali nije uspeo da mu provuče loptu kroz noge. Tražili su Iranci penal, konsultovao se sudija Mateo Lahoz sa kolegama u VAR sobri, no procenjeno je da nije bilo kontaknta dovoljno za kazneni udarac.

90+3' - Ozbiljna prilika za azijsku selekciju. Puliraganji je šutirao iz dobre pozicije posle centaršuta iz slobodnog udarca, no lopta je otišla malo pored stative.

90+2' - Utakmica Vels - Engleska je produžena četiri minuta, dok će Iran i SAD igrati čak devet minuta duže.

82' - Evo konačno šanse za Iran. Karimi je pokušao da savlada Tarnera, ovaj je bio dobro postavljen i spasao je svoju selekciju.

81' - Nema mnogo uzbuđenja na oba terena. Englezi čuvaju stečenu prednost, Iran pokušava da dođe do izjednačenja koji će ga odvesti u osminu finala.

69' - SAD je imao dobru priliku da poveća prednost. Musa je izveo slobodan udarac sa oko 20 metara, ali to je uradio veoma loše i prebacio je gol.

68' - Ovo je veče Markusa Rašforda. Primio je loptu na desnoj strani, proturio je loptu kroz noge Rodonu, a potom i golmanu Vordu prilikom šuta i drugi put se upisao u strelce na ovom susretu.

65' - Velika prilika za Iran. Godos je iz izgledne pozicije šutirao pored gola, i da ga je postigao on bi bio poništen zbog faula u napadu Taremija.

52' - Blickrig "Gordi Albiona". Izgubio je Dejvis loptu koja je stigla Kejna, on je uposlio Fodena kome nije bilo teško da pogodio praznu mreža gola Velsa.

50' - Engleska konačno probija bedem Velsa. Majstorija Markusa Rašforda. Fudbaler Mančester junajteda je postigao fantastičan gol iz slobodnog udarca.

47' - Dobra šansa za SAD. Sardžent je tukao sa leve strane, ali pravo u Beiravanda koji je bio dobro postavljen.

46' - Počelo je drugo poluvreme na obe utakmice, a Amerika se odmah suočila sa velikim problemom. Najbolji igrač i strelac jedinog gola Kristijan Pulišić nije mogao da nastavi meč, razlog je povreda koju je zadobio prilikom postizanja pogotka. Njega je zamenio Brenden Aronson.

Iran - SAD 0:1, Vels - Engleska 0:0

45+8' - To je ujedno bilo sve kada je u pitanju prvo poluvreme i na ovom susretu.

45+7' - Postigla je Amerika drugi gol. Sjajno je umakao odbrani rivala Timoti Vea, spoljnim delom kopačke je matirao Beiravanda, ali pogodak je poništen zbog malog ofajsda u kojem se nalazio fudbaler Lila.

45+5' - Završeno je prvih 45 minuta utakmice Vels - Engleska. "Gordi Albion" je dominirao, ipak izabranici Gereta Sautgejta su bili bolji rival, no to nisu materijalizovali.

45+1' - Obe utakmice produžene su za pet minuta. Toliko će se još igrati u prvom delu susreta.

38' - Evo gola. SAD je preko Kristijana Pulišića stigao do prednosti. Dest je sjajno glavom ubacio loptu pred gol rivala, a tamo je fudbaler Čelsija zatresao mrežu i izazvao veliku radost svojoj selekciji.

34' - Napada Amerika i pokušava da dođe do prednosti. Njoj je potrebna pobeda kako bi otišla u osminu finala. Iran je sa druge strane stao i za lopte i čeka kontru ne bi li iznenadio rivala.

33' - Prvi žuti karton na obe utakmice dobio je fudbaler Velsa Danijel Džejms zbog veoma oštrog starta.

27' - Nema mnogo uzbuđenja u drugoj utakmici ove grupe. Engleska ima mnogo veći posed, šutirala je četiri puta. Ipak, sve to za sada nije dovoljno da se matira golman Velsa.

18' - Mnogo bolje SAD igra u ovim momentima. Par opasnih napada izveli su Amerikanci, no za sada Iran dobro odoleva.

11' - Prvi šut u okvir gola uputio je Pulišić. Tukao je glavom fudbaler Čelsija, ali Beiravand je bio dobro postavljen i uspeo je dobro da interveniše.

10' - Na utakmici Engleske i Velsa, prvi opasan napad imao je "Gordi Albion", lopta je išla kroz sredinu. Vord je na vreme istrčao i otklonio opasnost.

9' - Prvi ozbiljniji udarac na utakmici. Na odbijenu loptu je natrčao Musa i tukao iz prve sa nekih 20 metara, no to je uradio loše i poslao je loptu visoko preko gole.

7' - Azijska selekcija je bolje, energičnije otvorila susret. Bilo je neko opasnih ubacivanja sa desne strani, ali Tarner još uvek nijednom nije stavljen na muke.

1' - Počele su utakmice poslednjeg trećeg kola grupe B. Mnogo važnije je ono šta će se dešavati u duelu Irana i Amerike.

Uoči mečeva:

Nema sumnje da je mnogo važnije ono što će se dešava između azijske selekcije i Amerike. Taj meč direktno odlučuje o putniku u osminu finala Mundijala u Kataru.

Iran ima tri boda, jedan više od rivala i sigurno da je pobeda protiv Velsa ovoj selekciji podigla samopouzdanje pred najvažniju bitku grupne faze.

Ipak, pita se nešto i SAD. Reprezentacija je jako mlada, ali u timu ima nekoliko kvalitetnih fudbalera koje predvode Kristijan Pulišić (Čelsi), Veston Mekeni (Juventus) i Seržinjo Dest (Milan).

Kada je drugi meč u pitanju Engleska je apsolutni favorit protiv Velsa i samo čudo bi trebalo da se desi, pa da izabranici Gereta Sautgejta ne budu učesnici nokaut faze Svetskog prvenstva.

"Gordi albion" ima četir boda (trijumf nad Iranom i remi sa SAD). Sve je u rukama Harija Kejna i drugova i na ovom susretu.