DA SE SPREČI ZLOUPOTREBA: EU uvele strože propise o kućnim ljubimcima
U Evropskom parlamentu izglasani su stroži propisi sa ciljem da se bolje zaštite psi i mačke kao kućni ljubimci.
Foto Arhiva
Propisi su doneti jer do sada nije bilo jedinstvenih standarda uzgoja kućnih ljubimaca.
Prema novim pravilima zabranjeno je sakaćenje životinja, ilegalna trgovina, kao i uzgoj s nepovoljnim i bolnim karakteristikama, poput ravnih njuški i kratkih nogu i takve životinje neće moći da se takmiče ili učestvuju na izložbama.
Zabranjeno je i kupiranje ušiju ili repa, osim ako je to medicinski neophodno, a i to će morati da se radi pod anestezijom, a zabranjeno je i incestuozno parenje.
Propisima se brane bolne obuke i bolno ograničavanje kretanja, kao npr. upotrebom električnih ogrlica.
Kućni ljubimci moraće da budu čipovani mikročipovima koji će imati informacije o starosti, polu i poreklu životinje, a ti podaci će se čuvati u centralnoj bazi podataka kojom će upravljati EU.
Svi psi bi trebalo da se čipuju najkasnije pet godina od stupanja zakona na snagu, a trebalo bi da doprinesu efikasnijoj borbi protiv ilegalne trgovine psima i mačkama.
Prema procenama EU, oko 44 odsto svih građana EU poseduje kućnog ljubimca, a u 60 odsto svih slučajeva životinja se kupuje putem interneta.
Preporučujemo
POGOĐENA AMERIČKA AMBASADA: Napad izveden sovjetskim raketama kaćuša u Bagdadu
07. 03. 2026. u 22:03
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
"SVE SAM TO PROŠLA SA SAŠOM" Suzana potresena zbog Zorice: "Kancer kao da je zarazna bolest, ne znam od čega je operisana"
VEČERAS se u Sava Centru održava prvi od tri koncerta Marije Šerifović u 2026. godini.
06. 03. 2026. u 20:27
Komentari (0)