ODLUKA VRHOVNOG SUDA O TRAMPU IZAZVALA BROJNE REAKCIJE: Evo šta o svemu kažu iz izbornog štaba Bajdena
IZBORNI štab aktuelnog predsednika SAD i demokratskog kandidata na predstojećim izborima Džozefa Bajdena ocenio je da odluka Vrhovnog suda o predsedničkom imunitetu bivšeg predsednika i kandidata republikanaca Donalda Trampa "ne menja činjenice".
Foto AP
Viši savetnik u Bajdenovom izbornom štabu izjavio je, nakon što je sud doneo odluku, da je Donald Tramp, kako je naveo, "pukao" pošto je izgubio izbore 2020. i "ohrabrio rulju da obori rezultate slobodnih i poštenih izbora", prenosi Si-En-Een.
Prema njegovim rečima, Tramp se "već kandiduje za predsednika kao osuđeni zločinac iz istog razloga iz kojeg je sedeo skrštenih ruku dok je rulja nasilno napala Kapitol, on misli da je iznad zakona i spreman je da učini sve da bi stekao i održao vlast za sebe".
Vrhovni sud SAD presudio je ranije danas da bivši predsednici imaju pravo na određeni stepen imuniteta od krivičnog gonjenja i time smanjio verovatnoću da će se federalni krivični postupak protiv Trampa nastaviti pre predsedničkih izbora 2024. godine, preneo je Njujork tajms.
Tramp je tvrdio da ima pravo na apsolutni imunitet od optužbi, oslanjajući se na presedan Vrhovnog suda iz 1982. koji je priznao takav imunitet u građanskim predmetima za radnje koje su predsednici preduzeli unutar "spoljnog perimetra" njihove odgovornosti.
Nižestepeni sudovi su odbili Trampove tvrdnje, ali odluka Vrhovnog suda može dovoljno da odloži slučaj da Tramp uspe da sve to u potpunosti ukloni ako pobedi u novembru, ocenjuje Njujork tajms.
Sa 6 konzervativnih glasova za i 3 liberalna protiv, Vrhovni sud SAD odlučio je da bivši predsednici imaju apsolutni imunitet od krivičnog gonjenja za dela koja su počinili dok su na funkciji, dok za dela koja su počinili van funkcije nemaju imunitet, navodi Glas Amerike.
Vrhovni sud, međutim, nije sam doneo odluku kako to konkretno da se primeni na Trampov slučaj, a predsedavajući sudija Džon Roberts rekao je da o tome treba da odluče niži sudovi.
BOONUS VIDEO: HUTI OBJAVILI SNIMAK: Novi bespilotni čamac koji cilja brod Transvorld Navigato
Preporučujemo
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)