NEMAČKA SMANJUJE POMOĆ IZBEGLICAMA: Inflacija steže kaiš

Ивана Станојевић
Ivana Stanojević

26. 09. 2023. u 15:41

BERLIN planira da dogodine prepolovi finansijsku pomoć saveznim državama za pokrivanje troškova prijema i integracije izbeglica. To je danas saopštilo Ministarstvo finansija u vladi kancelara Olafa Šolca, uz obrazloženje da je "reč o meri štednje u jeku rastuće inflacije i usporavanja ekonomskog rasta".

НЕМАЧКА СМАЊУЈЕ ПОМОЋ ИЗБЕГЛИЦАМА: Инфлација стеже каиш

Foto: Shutterstock/canadastock

Otkako traje rat u Ukrajini, više od milion Ukrajinaca potražilo je utočište u Nemačkoj, a broj izbeglice iz drugih zemalja je u 2022. godini porastao za oko 50 odsto u poređenju sa 2019. godinom, pokazuju podaci Federalnog zavoda za migracije i izbeglice (Bamf).

Godinama posle velikog priliva izbeglica 2015. i 2016. godine, kad je u Nemačku stiglo više od milion ljudi, bežeći od rata i progona na Bliskom istoku, savezna kasa je obezbeđivala veliki deo sredstva saveznim državama u mesečnom paušalnom iznosu na osnovu broja izbeglica i brinula se o troškovima smeštaja i integracije.

Zbog pada ukupnog broja novopristiglih migranata poslednjih godina, Berlin je 2021. godine promenio politiku finansiranja i odlučio da izdvaja fiksni iznos za troškove izbeglica bez obzira na njihov broj u 16 saveznih država.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOSAD NEZABELEŽENO! Evo šta je Novak Đoković uradio kada je iz lože video gol kojim je Bosna otišla na Svetsko prvenstvo!