"REŠENJE JE U ODGOVORNOJ INTERVENCIJI EU": Italija uvela vanredno stanje zbog priliva migranata
SAVET ministara Italije, na čelu sa premijerkom Đorđom Meloni, proglasio je vanredno stanje u zemlji zbog povećanja broja migranata koji kontinuirano pristižu mediteranskim rutama.
FOTO: AP/Tanjug
Vanredno stanje uvedeno je na predlog ministra civilne zaštite i morske politike Nela Musumećija i važiće narednih šest meseci.
Vanredno stanje biće finansirano sa početnih pet miliona evra, prenosi Euraktiv.
- Da budemo jasni - problem nije rešen, rešenje je u svesnoj i odgovornoj intervenciji Evropske unije - rekao je Musumeći nakon što je vlada donela odluku o vanrednom stanju.
U februaru je italijanski parlament odobrio takozvani „Kodeks ponašanja za nevladine organizacije“, odnosno uredbu kojom se uspostavlja kodeks ponašanja za brodove koji intervenišu u spasavanju migranata.
Musumeći je pozvao na „odgovoran pristup“ prema migrantima i njihovim pravima i ukazao na poteškoće u upravljanju tokovima koji pristižu na ostrva - Lampeduzu i čitavu južnu obalu Sicilije.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, od 1. januara do 11. aprila u Italiju su pristigla 31.292 migranta.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: ERUPCIJA VULKANA NA KAMČATKI: "Bezimeni" izbacio pepeo šest kilometara uvis
VUČIĆEVO UPOZORENjE UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Evropa mora da shvati, Amerika se nikad više neće vratiti
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vest na naslovnoj strani svetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.
27. 01. 2026. u 07:44
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
GRAD NA RUBU PONORA: Klizišta odnela zemljište ispod kuća na Siciliji - snimci su JEZIVI (VIDEO/FOTO)
KATASTROFALNO nevreme koje je pogodilo jug Italije izazvalo je nezapamćenu štetu, a najkritičnije je na Siciliji, gde se u gradu Nišemiju urušio čak četiri kilometra dug deo litice. Zbog klizišta je više od hiljadu ljudi hitno evakuisano, jer je klizište bukvalno odnelo zemlju ispod kuća.
27. 01. 2026. u 11:26
Komentari (0)