KRAJ REFERENDUMA: Većina stanovništva Kube glasala za legalizaciju istopolnih brakova
REFORME porodičnog zakona koje je većina stanovnika Kube podržala podrazumevaju i pravo gej parova da usvoje dece i surogat trudnoću.
Foto: Profimedia
Dve trećine Kubanaca glasalo je za legalizaciju istopolnih brakova na referendumu održanom u nedelju 25. septembra.
O dokumentu od 100 strana prethodno se raspravljalo više puta u javnosti.
Kubanska vlada je vodila kampanju širom zemlje, pozivajući ljude da glasaju za promene.
Migel Dijaz Kanel, predsednik države je posle glasanja poručio kako se nada da će većina stanovnika podržati reforme jer novi zakon, kako kaže, odražava raznolikost ljudi, porodica i verovanja.
Preliminarni rezultati dan posle glasanja ukazuju da je 66 odsto glasača podržalo promene, rekla je Alina Balseiro, predsednica izbornog veća, a prenela je agencija Frans pres.
Da bi se zakon usvojio potrebno je da za njegove promene glasa više od polovine birača.
Reforme su epilog napora aktivista za prava homoseksualaca na Kubi.
Zvanični stavovi o pravima LGBT ljudi u komunističkoj ostrvskoj državi su se promenili u poslednjih nekoliko decenija.
Veliki udeo u tome ima i Mariela, ćerka bivšeg kubanskog lidera Raula Kastra.
Posle revolucije 1959, tokom prvih godina vlasti komunističkog lidera Fidela Kastra homoseksualci i lezbejke su se slali u radne logore na "prevaspitavanje".
Međutim, reformama se i dalje protive pojedine grupacije, poput evangelističke crkve i druge konzervativne organizacije.
Deo opozicije vodio je sopstvenu kampanju protiv reformi, pozivajući Kubance da iskoriste jedinstvenu priliku i poraze komunističku vladu na biralištima.
Pojedini nevladini aktivisti smatraju da je referendum pokušaj vlade da poboljša sliku o stanju ljudskih prava.
Održavanje referenduma poklapa se periodom ozbiljne energetske krize usled koje struja svakodnevno nestaje što pogađa milione ljude širom ostrva.
(BBC)
BONUS VIDEO:
PRIPREME ZA REFERENDUM: U DNR i LNR sve spremno za glasanje o pripajanju Rusiji
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)