ROGOZIN O MISIJI NA MARS: Rusija bi mogla da sarađuje sa partnerima iz Kine
RUSIJA bi nakon odustajanja Evropljana da učestvuju u programu „Egzo Mars 2022“ mogla da radi sa partnerima iz Kine ili zemalja Persijskog zaliva, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.
Foto: Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP, file
On je objasnio da Rusija ima sve potrebne tehnologije za samostalnu organizaciju misije na Mars – pitanje je samo da li će ovaj projekat moći da se izvede finansijski, „ili nam je potreban investitor“.
Rogozin je dodao da Evropljani možda neće vratiti ruski sletni modul „Kazačok“ misije „Egzo Mars 2022“. Sada tehnički stručnjaci raspravljaju o ovom pitanju.
On je objasnio da pored stručnog rada zaposleni u ruskoj raketno-kosmičkoj industriji imaju i građanski stav. Rogozin je podsetio da američki predsednik Džozef Bajden ne kontroliše šta govori i počinje direktno da vređa predsednika Rusije Vladimira Putina. Istovremeno, SAD snabdevaju municijom i ekstremiste i obučavaju naciste na teritoriji Ukrajine.
- Da li moram da se pretvaram da se ništa ne dešava i da je sve mirno u svemiru? Ja tako ne mogu - rekao je generalni direktor državne korporacije.
Rogozin je dodao da je „Roskosmos“ postavio zadatak da udvostruči broj ruskih satelita u orbiti, što će, između ostalog, omogućiti da se uposle industrijska preduzeća.
On je objasnio da će za lansiranje velikog broja uređaja u orbitu biti potrebno više raketa, što će omogućiti veću uposlenost preduzeća koja proizvode motore, sisteme upravljanja i druge komponente za raketno-kosmičku tehniku.
Kako je naveo, „Roskosmos“ je spreman da organizuje proizvodnju delova za avionske motore na bazi svog preduzeća za proizvodnju motora „Energomaš“.
Preporučujemo
IRANSKI MEDIJI TVRDE: Supruga Alija Hamneija je živa, izveštaji o smrti netačni
12. 03. 2026. u 18:21
MISTERIJA NA NEBU IZNAD TAJVANA: "Ovakav potez kineske vojske nismo videli u novijoj istoriji"
TAJVANSKA vojska navikla je na gotovo svakodnevno praćenje kineskih ratnih aviona koji lete u blizini ostrva. Ponekad ih je samo nekoliko, ponekad znatno više, ali njihovo prisustvo je skoro neprekidno. Zbog toga je iznenadni prekid letova, koji je trajao gotovo dve nedelje, izazvao iznenađenje i nedoumicu.
12. 03. 2026. u 17:58
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)