JAGMA ZA ULJEM, BARIKADE ZBOG GORIVA: Nestašice i poskupljenja pogodili Evropu
SANKCIJE koje je EU uvela Rusiji zbog rata u Ukrajini okrenule su se i protiv njenih građana, iako se oni većinski slažu s njihovim uvođenjem.
Foto EPA
Cene energenata su u jednom trenutku vrtoglavo rasle, trenutno su se malo primirile, ali budućnost sa sve većom skupoćom i nestašicama je krajnje izvesna. U Francuskoj su već počeli štrajkovi.
U Brestu i Lorijanu, besni zbog preskupe nafte na pumpama, manfistanti su se digli na noge, podigli barikade, zapalili vatru i blokirali pristupe skladištima.
Manifestanti u Francuskoj traže da se država, u takvoj situaciji, odrekne previsokih taksa, i poručuju da neće odustati sve dok litar ponovo ne bude 1,3. Tim pre što je, posle rekordnih 140 evra za barel, vrednost nafte na svetskom tržištu sada pala ispod 100.
Vlast, zasad, nema nameru da se odrekne prihoda od taksa, ali je kao gest dobre volje najavila popust od 15 centi za litar, počev od 1. aprila.
Nisu samo energenti u pitanju. Bolna tačka su i zrnevlje i semenke koji (ne)stižu iz najvećih evropskih žitnica, Rusije i Ukrajine. U Nemačkoj, Italiji ili Španiji, na primer, ovih dana vlada prava jagma za suncokretovim uljem.
Ukrajina je najveći svetski izvoznik suncokreta, u visini od čak 53 odsto. Ako se tome doda i ruskih 30 odsto, jasno je koliko je situacija komplikovana, jer, što zbog ratnih dejstava, što zbog sankcija, isporuka trenutno stoji. Sedamdeset odsto izvoza iz Ukrajine ide preko Crnog mora. U Španiji je, tako, prodaja ulja ograničena na pet litara po kupcu.
SKUPI ENERGENTI, KUBURE SA BETONOM
RUSKA nafta i gas upliću se u sve proizvodne sfere. Preskupi energenti su, na primer, doveli do nestašice kuhinjskih pločica u Italiji, jer njihovo pečenje postaje papreno. Kuburi se i sa armiranim betonom, zbog gvožđa koje se uvozi iz Ukrajine.
Preporučujemo
SUNCOKRETOVO ULjE PONOVO POSKUPELO: U BiH cena ulja za dva meseca povećana tri puta
03. 03. 2022. u 12:24
VUČIĆ O KRIZI I RASTU CENA: Obezbedili smo zalihe hrane, ljudi ne treba da brinu
21. 02. 2022. u 21:33
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KLANICA U KONSTANTINOVKI: Ukrajinci beže, Rusi jurišaju sa isukanim bajonetima
KOMANDANT bataljona je izjavio da ukrajinske oružane snage izbegavaju borbu lakog oružja u Konstantinovki. Prema njegovim rečima, tokom čišćenja naselja, ukrajinski vojnici pokušavaju da izbegnu blisku borbu, jer su inferiorni u odnosu na ruske jedinice u vatrenim obračunima.
01. 07. 2026. u 15:48 >> 15:55
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (0)