POSLEDICE PANDEMIJE: Budžet Beča za 2020. s deficitom od 1,1 milijarde evra
BUDžET Beča za prošlu godinu prikazuje veliku "rupu", pošto je deficit zbog pandemije dostigao čak 1,1 milijardi evra.
Foto: EPA
Umesto da budžet bude ujednačen, kao što se nameravalo pred pandemiju, brojne mere pomoći, a bilo ih je oko 50 u vrednosti od oko 600 miliona evra, doprinele su velikom deficitu.
Obim budžeta Beča je 14,9 milijardi evra, a zbog manjih prihoda i većih izdataka, budžetski deficit bio je pet puta veći nego tokom finansijske krize 2008/2009.
- Deficit je za 200 miliona manji nego što se predviđalo - rekao je pokrajinski sekretar za finansije Peter Hanke.
On je istakao da je to zahvaljujući efikasnim sprovođenjem budžeta, uključujući i odustajanje od investicija, odnosno njihovog odlaganja.
Na deficit je pre svega uticao velike pad prihoda od poreza, i to pre svega od turizma, kulture i industrije zabave.
Tako je Beč ostvario manje prihod od poreza u visini od 780 miliona evra.
I pored deficita, Hanke je zadovoljan, tvrdeći da je budžet Beča položio "stres test" usled pandemije korona virusa.
Većina izdataka, to jest oko 50 odsto budžeta, potrošeno je na one sektore koji su bili od značaja u borbi protiv pandemije.
Tako je 2,5 milijardi evra potrošeno na zdravstvo, 2,2 milijardi evra na socijalne mere i 2,7 milijardi evra na obrazovanje.
To što je Beč povećao svoju zaduženost za novih 1,1 milijardi evra ne menja planove grada po pitanju smanjenja dugova.
Aktuelno je Beč u dugovima u visini od 7,8 milijardi evra, a vlasti najavljuju da naredne dve do tri godine žele znatno da smanje zaduženost.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
ŠTA JE BRE OVO? Misteriozna životinja snimljena u Mačvi (VIDEO)
Kratak video, za koji se navodi da je nastao iz vozila na području Mačve.
13. 06. 2026. u 20:49
Komentari (0)