"NEPOTREBNA NEUGHODNOST": Premijer Plenković o skandalu sa kovanicom evra - Jesu li u HDZ razmišljali o ovako nečemu?
HRVATSKI premijer Andrej Plenković izjavio je danas povodom skandala sa plagiranim motivom kune na hrvatskoj kovanici evra da je reč o nepotrebnoj "neugodnosti" i da je pobednike na konkursu pitao da li je iko od njih u HDZ-u jer se plašio da bi se nešto moglo dogoditi.
Foto: Printskrin Hina
Radi se o kovanici na kojoj se nalazi motiv kune, koji je, kako se ispostavilo, preuzet s fotografije jednog britanskog fotografa bez dozvole. Stjepan Pranjković, autor sporne hrvatske kovanice evra je obavestio dopisom Hrvatsku narodnu banku (HNB) da povlači svoj predlog.
- Trebalo je reći 'ja sam taj i taj, mogu li da koristim vašu fotografiju', nešto platiti ako treba i to bi onda bilo drugačije. Autori su potpisali izjavu da je sve što su dali njihovo. Ovo je jedna neugodnost koja je nepotrebna. Bitno je da se pogleda drugo ili treće rešenje, odabere jedno, i da se ide dalje", rekao je Plenković na konferenciji za novinare.
Dodao je da je dobitnike pitao da li je iko u HDZ-u jer se bojao da bi nešto moglo da se dogodi.
- Mislim da se treba poštovati akademska prava - rekao je Plenković.
Autor prvonagrađenog rešenja, Pranjković je, podseća hrvatski portal, za svoj rad dobio 70.000 kuna (oko 9,300 evra), a on je autor i dva drugoplasirana rada, za koje je dobio dva puta po 35.000 kuna (po 4.640 evra).
Foto: Printscreen
Šta će se dalje događati u vezi sa ovim slučajem i dizajnom hrvatske kovanice evra biće odlučeno danas, dodaje se u informaciji.
Ovim povodom se ranije tokom dana oglasilo i Hrvatsko dizajnersko društvo, koje je poručilo da očekuje ''preuzimanje odgovornosti HNB-a za neprofesionalno sprovođenje konkursa za dizajn koji je rezultirao neveštim, nedizajnerskim i spornim rešenjima koja ne doprinose kvalitetnoj prezentaciji Hrvatske u Evropi''.
BONUS VIDEO - Umesto srpske vijori se hrvatska zastava
Preporučujemo
NAKON SKANDALA PRIZNALI BRUKU: Hrvati povlače spornu kovanicu
07. 02. 2022. u 10:41 >> 11:02
DETALjI UBISTVA U CENTRU RIJEKE: Muškarac iznenada napao stariju ženu, unakazio joj lice
06. 02. 2022. u 22:19
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)