I BOG STVORI BRIŽIT BARDO: Ciklus filmova francuske dive u Jugoslovenskoj kinoteci
U JUGOSLOVENSKOJ kinoteci januar će proteći, između ostalog, u prikazivanju filmova nekih od najslavnijih glumaca 20. veka – Brižit Bardo i Pola Njumena.
foto IMDb
Rođena kao Brižit An-Mari Bardo, 28. septembra 1934. godine, francuska diva proslavila se kao glumica, pevačica, manekenka, a u poznijim godinama i kao aktivistkinja za prava životinja.
Na filmu je debitovala 1952. godine, ali je slavu stekla ostvarenjem „ I Bog stvori ženu“, s rediteljskim potpisom tadašnjeg supruga Rožea Vadima. Uz Merilin Monro, predstavljala je najveći seks simbol prošlog stoleća, ipak, uprkos odličnoj fizičkoj u glumačkoj formi prekinula je filmsku karijeru 1974, dan uoči 40. rođendana, i posvetila se borbi za zaštitu životinja. Brižit Bardo igrala je ju 47 filmova, nastupila u nekoliko mjuzikala i snimila više od 60 pesama. Odlikovana je ordenom Legijom časti 1985. godine.
Kinoteka, od 12. do 19.januara, ponudiće publici izbor iz njenog bogatog filmskog opusa, a prvi na repertoaru biće onaj koji ju je proslavio širom sveta – „I Bog stvori ženu“. Među 16 odabranih ostvarenja na repertoaru će se naći i filmovi „U slučaju nesreće“, „Privatan život“, „Prezir“...
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KREMLj REAGOVAO NA ULTIMATUM ZELENSKOG: Uskoro hitan sastanak Putina i Lukašenka
RUSKI predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko planiraju da se sastanu u bliskoj budućnosti i očekuje se da će razgovarati o ultimatumu koji je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nedavno uputio Minsku, saopštio je Kremlj.
23. 06. 2026. u 08:02
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)