BAŠTINAR BLAGA JUGA SRBIJE: Preminuo dr Momčilo Zlatanović
PROFESOR u penziji Učiteljskog fakulteta u Vranju dr Momčilo Zlatanović, autentični istraživač i baštinar kulturnog blaga svog kraja, preminuo je u subotu u Vranju, u 88. godini.
Foto Privatna arhiva
Rođen u Rataju kod Vranja 1934, Zlatanović je diplomirao na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Skoplju, a najveći deo radnog veka proveo na Višoj pedagoškoj školi, Pedagoškoj akademiji i Učiteljskom fakultetu u Vranju. Građa sa njegovih terenskih istraživanja čini značajan doprinos proučavanju kulturnog nasleđa vranjskog kraja.
Posebno je značajan njegov Rečnik govora juga Srbije koji je doživeo nekoliko izdanja, objavio je više zbirki i antologija narodnih umotvorina iz vranjskog, gnjilanskog i leskovačkog kraja, a izdvajaju se "Narodno pesništvo južne Srbije", "Istorija i tradicija", kao i monografije "Pčinja" i "Poljanica". Izabrana dela Momčila Zlatanovića u deset tomova je objavila izdavačka kuća "Vranjske knjige" (2007-2008), a Učiteljski fakultet u Vranju - Zbornik radova o stvaralaštvu profesora.
Bio je član UKS i saradnik Matice srpske, dok je njegov terenski materijal iz Kosovskog Pomoravlja arhiviran i digitalizovan u Muzikološkom institutu SANU.
"NE MOŽEMO DA DOĐEMO SEBI OD ŠOKA" Ovo su Dragan i Marko koji su se ugušili u vikendici kraj Drine, Banja Koviljača zavijena u crno (FOTO)
TELA Dragana Pavlovića (32) i Marka Glišića (34) pronađena su danas u vikendici kraj Drine, kod Banje Koviljače.
11. 02. 2026. u 12:45
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (0)