"PRONAĆI ĆEMO VAS, ODGOVARAĆETE" Pentagon: SAD održale vežbe za pronalaženje počinioca nuklearnog napada
MINISTARSTVO odbrane Sjedinjenih Američkih Država i tim međuagencijskih partnera na čelu sa FBI-jem učestvovali su u iteraciji vežbe Prominent Hunt kako bi potvrdili sposobnost tima da prikupi dokaze za podršku donošenju odluka predsednika tokom scenarija nuklearnog napada.
Foto: Profimedia
- Serija vežbi Prominent Hunt nije samo da testira tehničke sposobnosti vlade SAD, već služi i kao mehanizam za jačanje mekih veština saradnje i timskog rada između saveznih, državnih i lokalnih partnera- rekla je Suzan Ferenišić, pomoćnica direktora Uprave za oružje za masovno uništenje FBI.
Učesnici su bili Nacionalna uprava za nuklearnu sigurnost Odeljenja za energetiku, FBI i DOD, navodi se u saopštenju Pentagona.
Konkretno, iz DOD-a je bila komanda 20. CBRNE vojske i Centar za tehnički primenu vazduhoplovstva, a agencije zajedno čine Nacionalnu tehničku nuklearnu forenzičku radnu grupu za prikupljanje dokaza sa terena.
Vežba je održan od 26. do 31. januara, u okolini Šenektadija u Njujorku i u okolnim okruzima Albani i Saratoga.
U slučaju nuklearne detonacije, operativna grupa za prikupljanje sa zemlje je odgovorna za prikupljanje uzoraka nuklearnog zemaljskog otpada u blizini mesta detonacije i transport tih uzoraka u laboratorije Ministarstva odbrane na analizu, rekao je Brajan Koler, direktor za nuklearnu forenziku, energiju i preživljavanje u okviru Kancelarije za nuklearna pitanja Ministarstva odbrane.
Rezultati te analize, zajedno sa informacijama i mišljenjem obaveštajne zajednice, omogućavaju da SAD vlada da otkrije ko je odgovorna strana za detonaciju.
- Ove tehničke veštine i alati uskraćuju potencijalnim počiniocima — uključujući državne sponzore terorizma — anonimnost i obezbeđuju da će oni biti u potpunosti odgovorni. Istaknute vežbe Hunt su ključne za demonstriranje ovih sposobnosti - rekao je Vendin Smit, pomoćnik administratora NNSA i zamenik podsekretara za borbu protiv terorizma i protivproliferacije.
Koler je takođe dodao da "javno demonstriranje sposobnosti SAD da otkrije odgovorne strane i pozove ih na odgovornost ima efekat odvraćanja" kao i da se ne radi samo o pronalaženju krivaca nakon napada, već da se radi o tome da se "protivnici unapred obaveste da će biti otkriveni".
- Nacionalna tehnička nuklearna forenzika je apsolutno deo nuklearnog odvraćanja tako što našim protivnicima šalje poruku da vlada Sjedinjenih Država ima sposobnost, ako dođe do nuklearne detonacije - rekao je Koler.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.
29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)