VUČIĆ OBJAVIO DETALJE O NOVOM NAFTOVODU: Spajaju se Pančevo i Alđo u Mađarskoj, vrednost 150 miliona evra (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obraća se iz Budimpešte. Istakao je da je sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom razgovarao i o izgradnji naftovoda. "Urađen je idejni projekat, sada se završava visibility studija do 10. decembra", rekao je.
profimedia/YouTube/printscreen
- Izdvojili smo negde oko 150 miliona, to je naš deo, spajanje od Pančeva sa Alđom u Mađarskoj. Verujemo da je ta vrsta diverzifikacije veoma lekovita i da možemo da postignemo nešto povoljniju cenu - dodao je Vučić.
- Inače, ovaj naftovod iznosio bi dužinom više od 200 kilometara. Budući da je udaljenost Novog Sada i mesta Alđo u Mađarskoj 128 kilometara.
- U Mađarskoj treba da zakupimo prostor za naš gas.
- Očekujemo velike probleme sa snabdevanjem električnom energijom u celoj Evropi. Zato su važne gasne stanice. Ja sam zamolio premijera Orbana da razmotri molbu Srbije da uđemo za 5 ili 10 odsto vlasništva u nuklearnoj elektrani u Mađarskoj, rekli su da će uzeti u obzir i razmatrati našu molbu - objasnio je.
Zašto je počela priča o naftovodu?
U decembru 2022, Evropska unija (EU) je uvela sankcije na transport ruske nafte morskim putem, zbog čega Beograd više nije mogao da je nabavlja Jadranskim naftovodom (JANAF), iz luka u Hrvatskoj, već se oslonio na derivate iz drugih zemalja.
Srbija i Mađarska su krajem maja najavile izgradnju novog naftovoda, između Novog Sada i mesta Alđe, kroz koji bi se energent dopremao kopnenim putem, direktno iz naftovoda Družba - najdužeg na svetu, koji se proteže na 4.000 kilometara između Rusije i Nemačke.
Sporazum o naftovodu potpisan je 21. juna, vlade dve države navode da se radi o investiciji vrednoj više od 150 miliona evra, a izgradnja bi trebalo da traje između 12 i 24 meseca.
Uskoro i brza pruga Beograd - Budimpešta
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prisutnim novinarima rekao da će najkansije do marta 2026. godine biti uspostavljena brza pruga sa Budimpeštom.
- Dva sata i 45 minuta Beograd - Budimpešta - poručio je predsednik.
(Telegraf)
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)