PROSVETA KAO NESREĆNA PORODICA: Okrugli sto Foruma beogradskih gimnazija
REFORMA obrazovanja nije ispunila očekivanja, bile su to ad hok promene, a nijedna reforma neće uspeti ukoliko u njoj u svim segmentima ne bude učestvovala "baza", odnosno nastavnici koji sada dobijaju gotova rešenja. Sistem obrazovanja je tako postavljen da deca "bubaju" kako bi dobila što veću ocenu, a stečeno znanje ne znaju da primene. Državna matura najbolji je sistem evaluacije znanja na kraju srednje škole, ali ona nije uvedena jer to ne odgovara interesima akademske zajednice.
Foto AP
Ovo su osnovne poruke učesnika Okruglog stola "Reforma u karantinu" koji je organizovao Forum beogradskih gimnazija, a kome su prisustvovali i gosti iz Hrvatske i BiH.
- Ono što se radilo tokom manadata prethodnog ministra nije reforma, obrazovanje je politizovano i centralizovano, a uništen je i Nacionalni prosvetni savet, jer mu je oduzeta samostalnost koju je imao duže od jednog veka - ocenio je Ivan Ivić, profesor Filozofskog fakulteta u penziji.
On je podsetio da je 38 odsto naših petnaestogodišnjaka funkcionalno nepismeno. S druge strane, iz osnovne škole izlazi 40 odsto odličnih učenika, od kojih su 14 odsto vukovci, a na maloj maturi ne mogu da reše ni polovinu zadataka.
Aleksandar Baucal, profesor Filozofskog fakulteta, rekao je da imamo simulaciju reforme, jer se za 20 godina nismo pomerili sa mrtve tačke, o čemu svedoče i rezultati PISA istraživanja koji su isti od 2003. od 2019.
- Prvo pitanje svake reforme treba da bude kakve učenike želimo za 10 godina i kako treba škola da izgleda - rekao je Baucal. - Ja bih voleo da dete kada se vrati iz škole ne kaže da je škola "smor", a i nastavnici bi rekli da su ubijeni u pojam. Ni direktori nisu zadovoljni, a ni Ministarstvo prosvete. To je sistem koji je kao jedna nesrećna porodica - kazao je Baucal.
Preporučujemo
ZAPOSLENjE ZA 2.500 PROSVETARA: Dogovor ministra Ružića i prosvetnih sindikata
26. 10. 2021. u 12:51
TRAMP ŠOKIRAN I OGORČEN ZBOG NAPADA NA PUTINOVU REZIDENCIJU: Detalji razgovora američkog i ruskog predsednika
AMERIČKI predsednik Donald Tramp bio je šokiran i ogorčen pokušajem Kijeva da izvede napad na državnu rezidenciju predsednika Rusije Vladimira Putina, izjavio je pomoćnik predsednika Ruske Federacije Jurij Ušakov.
29. 12. 2025. u 17:38
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
ZELENSKI: Spreman sam na susret sa Putinom - postoji jedan uslov
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da je spreman da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u bilo kom formatu, ali da je za to potrebno da se ''reči i dela'' ruskog lidera podudaraju.
29. 12. 2025. u 13:08
Komentari (0)