VESIĆ I HIL OTKRILI SPOMEN-PLOČU DŽORDŽU F. KENANU: Ceremoniji prisustvovao i sin američkog diplomate

Tanjug

13. 06. 2022. u 13:56

ZAMENIK gradonačelnika Goran Vesić i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu Kristofer Hil svečano su danas otkrili spomen-ploču Džordžu F. Kenanu, istaknutom američkom diplomati i ambasadoru u Jugoslaviji u periodu od 1961. do 1963. godine

ВЕСИЋ И ХИЛ ОТКРИЛИ СПОМЕН-ПЛОЧУ ЏОРЏУ Ф. КЕНАНУ: Церемонији присуствовао и син америчког дипломате

Foto: Tanjug

Tabla na zdanju nekadašnje Ambasade SAD u Ulici kneza Miloša broj 50 postavljena je na inicijativu Gorana Vesića, a svečanoj ceremoniji prisustvovao je i Kristofer Kenan, sin Džordža Kenana.

Vesić je istakao da Džordž Kenan nije običan ambasador jer je, kako je naglasio, kreirao sudbinu Jugoslavije drugačiju od one koja joj je bila namenjena posle Drugog svetskog rata.

– Reč je o jednom od najznačajnijih američkih diplomata i jednom od autora obnove Evrope posle Drugog svetskog rata. Svakako je najzaslužniji što je tadašnja Jugoslavija dobijala veliku pomoć od SAD. Džordž Kenan je uspeo da promeni živote mnogih generacija u posleratnoj Jugoslaviji jer su mnogi mladi ljudi počeli da odrastaju na zapadnoj kulturi i vrednostima, a studenti da dobijaju stipendije i školuju se na američkim univerzitetima – ukazao je Vesić.

Vesić je podsetio da je Kenan bio direktno imenovan od tadašnjeg američkog predsednika Kenedija.

– Za kratko vreme koje je proveo u Beogradu i za sve što je učinio za našu zemlju i grad dugujemo mu veliko hvala. Mi smo generacija koja zna da zahvali ovom divnom čoveku. Kenan je Amerikanac čiji rad pripada američkoj diplomatiji i istoriji, ali današnjim činom on je postao i Srbin, a mi smo veoma srećni zbog toga – naveo je Vesić.

Foto: Tanjug

Posebnu dobrodošlicu poželeo je sinu istaknutog diplomate Kristoferu Kenanu, koji je ovim povodom došao u Beograd posle 59 godina.

Ambasador Hil je zahvalio Goranu Vesiću na inicijativi i pridružio se dobrodošlici sinu Džordža Kenana.

– Svi mi koji smo imali privilegiju da služimo u diplomatiji Amerike svesni smo doprinosa Džordža Kenana i onoga što je učinio za našu zemlju, kao i za odnose naše zemlje sa zemljama širom sveta. Posebno mi koji smo imali čast da služimo u Američkoj ambasadi u Beogradu, da sledimo njegov put i idemo njegovim stopama – ukazao je Hil.

On je istakao da nijedan drugi diplomata nije ostavio tako dubok trag u formiranju kursa američke diplomatije, posebno za zemlje poput Jugoslavije za koje je, ponovio je Vesićeve reči, već bio pripremljen neki drugi plan.

– Iskreno se nadam da će Beograđani i drugi prolaznici biti svesni da je jedan od najvećih američkih diplomata bio na ovom mestu, da je na ovom mestu radio i ostavio dubok trag iza sebe, te da će u svemu tome pronaći inspiraciju i za svoje delovanje – zaključio ambasador Hil.

Kristofer Kenan je na srpskom istakao da je veoma zadovoljan da je ponovo u Beogradu i da prisustvuje otkrivanju spomen-ploče njegovom ocu.

– Moj otac bio bi duboko dirnut ovim priznanjem i ovom počašću. Boravak u Beogradu ostao mu je u lepom sećanju. Kada je predsednik Kenedi ponudio mome ocu da bira ambasadorsko mesto u Poljskoj ili Jugoslaviji, on je odabrao Jugoslaviju. Takođe je za vreme svog mandata provodio mnogo vremena sa predsednikom Titom, koga je mnogo cenio – ukazao je Kenan.

Događaju su prisustvovali predstavnici Grada Beograda, Narodne skupštine Republike Srbije, te predstavnici ambasada SAD i Izraela u Beogradu.

Hil: Srbija treba da odluči gde želi da bude

Ambasador Kristofer Hil izjavio je da Srbija treba da razmisli gde leži njena budućnost i da li je održiva njena neutralna pozicija, te da tako donese svoju odluku.

Hil je tako odgovorio na pitanje novinara da li je održiva neutralna pozicija Srbije po pitanju sukoba u Ukrajini.

On je rekao i da je "napad na Ukrajinu i nastavak ubijanja civila potpuno neprihvatljivo u ovom veku".

Foto: Tanjug

- Takav razvoj događaja nismo videli od Drugog svetskog rata. Tako da smo svi svesni da se od 24. februara svet promenio i da svi mi moramo da razmislimo o tome gde se nalazimo, kakav je naš položaj i gde želimo da budemo u budućnosti - rekao je Hil.

Na molbu novinara da prokomentariše to što je nemački kancelar Olaf Šolc tokom posete Beogradu bio prvi Evropljanin koji je otvoreno zatražio od Srbije da prizna Kosovo, dok su to do sada uglavnom radili Amerikanci, Hil je odgovorio da je važna suština, a ne izbor reči.

- Ne bih se toliko hvatao za pojedine reči i iščitavanje njihovih značenja. Ono što je važno je da Srbija i Priština rade na rešavanju međusobnih problema i da uspostave neke odnose u okviru završetka briselskog dijaloga - rekao je američki ambasador.

On je dodao da je za njega, iz perspektive sve boljih odnosa Srbije i SAD, kao i dobrih odnosa SAD i EU, kakve, kaže, dugo nismo videli, važno i da bi želeo da vidi više napretka u briselskom dijalogu.

- Kao neko ko se već bavio pregovorima i bio učesnik u njima, rekao bih da su zaista ta pitanja i problemi teški i izazovni, i da oni obično budu još teži kada se o njima mnogo priča u javnosti - poručio je Hil.

Na pitanje šta je važnije, uvođenje sankcija Rusiji ili normalizacija odnosa sa Prištinom, on je odgovorio da je to pitanje za Vladu Srbije.

- Ja sam predstavnik američke vlade, naša pozicija je jako dobro poznata i ja nisam ovde da dajem savete. Morate sami da nađete odgovore na ta pitanja sa svojim vlastima - rekao je Hil.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

UEFA GLEDA I NE VERUJE: Evo šta će Belorusija da uradi zbog EURO 2024