Prekršajni sud u Nišu: Rade na oko 50.000 postupaka, brzo se reši dve trećine
11. 06. 2016. u 08:30
Svaki od 23 zaposlenih radi na 2.500 predmeta, najviše saobraćajnih prekršaja. Naplati se i u budžet godišnje uplati 15 miliona
.jpg)
Sudija Mišel Marković sa predmetima u Prekršajnom sudu
SVAKI od 23 sudija u Prekršajnom sudu u Nišu trenutno ima po 2.500 predmeta, koji su u postupku. Zato je ovaj sud jedan od najprebukiranijih u Srbiji, ali i najefikasniji.
U prvih šest meseci ove godine primili su 14.000 novih predmeta, a rešili 9.600. Iz ranijih godina imaju nasleđenih oko 30.000 predmeta, tako da sudije imaju pune ruke posla u ovom sudu, koji pokriva Niš, Žitorađu, Doljevac, Merošinu, Aleksinac, Ražanj i Svrljig.
Trenutno imaju ukupno 50.000 postupaka na kojima rade.
Najviše, preko 60 posto predmeta odnose se na prekršaje u saobrađaju a rešavanje postupka je znatno pobošljano i uzbrzano zbog bolje saradnje sa ovdašnjom policijom.
- Posle postavljenja Ninoslava Mitića za načelnika Policijske uprave u Nišu, održali smo par sastanaka i sada je policija daleko efikasnija prilikom sprovođenja naredbi za privođenje - kaže Mišel Marković, sudija Prekršajnog suda u Nišu.
U ovoj pravosudnoj instituciji ukazuju da imaju takvu ažurnost, zato što su sudije shvatile da su dobile šansu da opovrgnu sumnje da rade jednostavne predmete.
Jer, iako ih nazivaju "prekršajci", sudije mogu da izreknu novčane kazne i do dva miliona dinara u carinskom postupku. A godišnje za republički budžet u Prekrašajnom sudu se naplati i 15 miliona dinara.
- Nastojimo da sudimo u razumnom roku iako za razliku, na primer, od 2010. godine sada imamo manji broj sudija a pet puta više predmeta. Samo ovog meseca svaki sudija dobiće po 280 novih predmeta navodi Marković
SUDILI U IZLOGU
ZAPOSLENI u Prekršajnom sudu u Nišu, najvećem u Srbiji po teritorijalnom području koje pokriva, do pre četiri godine radili su u neadekvatnim prostorijama u samom centru grada. Kao podstanari u zgradi opštinske uprave, u Ulici Nikole Pašića, poslove su obaljali kao u pravom izlogu, jer su samo staklom odvojeni od prolaznika. A maja 2012. sudije su se preselile u nove prostorije u zgradi Instituta za bezbednost "1. maj" u Nišu, gde imaju mnogo bolje uslove za rad.