Konzervativci proglasili pobedu na izborima u Australiji
10. 07. 2016. u 11:49
Australijski konzervativni premijer Malkolm Turnbul proglasio je pobedu svoje stranke odmah pošto je opozicija priznala poraz na parlamentarnim izborima čime je omogućeno formiranje nove vlade
Parlament Australije
Australijski konzervativni premijer Malkolm Turnbul proglasio je danas pobedu svoje stranke odmah pošto je opozicija priznala poraz na parlamentarnim izborima čime je omogućeno formiranje nove vlade.
Turnbul je okončao političku neizvesnost posle osam dana od održanih parlamentarnih izbora 2. jula s tesnim rezultatima vladajućih konzervativaca i opozicionih laburista, dok je prebrojavanje glasova još u toku.
Za sada ni jedni ni drugi nemaju apsolutnu većinu od 76 poslaničkih mesta za formiranje većinske vlade. Parlament Australije ima 150 poslanika.
"Pobedili smo", rekao je Turnbul i dodao da mu je ranije danas lider laburista Bil Šorten čestitao na pobedi i priznao poraz svoje stranke.Tokom dvomesečne predizborne kampanje, vladajuća stranka je obećavala radna mesta i privredni rast kroz smanjenje poreza velikim firmama, a laburistička opozicija zadržavanje poreske stope na istom nivou i preusmeravanje novca od poreza u škole i bolnice.
Teme su bile i vraćanje migranata, istopolni brakovi i korupcija, a poslednjih dana kampanje i ekonomske turbulencije posle Bregzita.