GRADSKI MUZEJ U NORDLIGENU OBOGATILI ZBIRKU: Dečak pronašao mač iz 16. veka
DVANAESTOGODIŠNjI dečak pronašao u toku šetnje šumom istorijski mač iz 16. veka. Taj vredan pronalazak je sada izložen u gradskom muzeju u Nordligenu, a on je nagrađen trajnom besplatnom ulaznicom za muzej.
Foto: Depozitfotos
Dečak je pronašao mač krajem prošle godine u šumi u blizini sela Ederhajm, oko 120 kilometara severozapadno od Minhena, a zatim je njegova porodica obavestila Državnu kancelariju za očuvanje istorijskih spomenika.
Iz ove kancelarije su preporučili da se mač star više od 400 godina preda na čuvanje muzeju, pa je u novembru 2020. dodat u kolekciju oružja muzeja.
Da li je taj mač stvarno korišćen u bici 1634. niko ne može sa sigurnošću da potvrdi. Ta je bitka bila jedan od najznačajnijih događaja Tridesetogodišnjeg rata.
Rimokatolička kraljevska vojska je uz podršku 15.000 španskih vojnika izvojevala veliku pobedu kod Nordligena protiv zajedničkih protestantskih vojski Švedske i nemačkih protestantskih saveznika.
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
HRVATI POSLALI JASNU PORUKU: "Država nam je na pogrešnom putu!"
VEĆINA građana Hrvatske smatra da zemlja ide u pogrešnom smeru, a najviše primedbi imaju na korupciju, inflaciju, niske plate, male penzije i siromaštvo, pokazalo je decembarsko istraživanje Krobarometra, objavljeno u Dnevniku hrvatske Nove TV.
26. 12. 2025. u 12:34
Komentari (0)