Fantomske firme odnele 255 miliona evra

Z. R.

08. 10. 2014. u 13:30

Fiktivna preduzeća za pet godina napravila višemilionsku štetu kompanijama, kojima nisu platile isporučenu robu

U PROTEKLIH pet godina privreda Srbije izgubila je oko 255 miliona evra zbog toga što su fiktivne firme naručivale robu, a nisu plaćale obaveze drugim preduzećima. To je juče izjavio konsultant iz Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić, na konferenciji „Kako smanjiti malverzacije i zaštititi investitore i poverioce“. On je istakao da je na osnovu višemesečnog istraživanja, ova organizacija došla do podatka da je bilo 19.500 slučajeva prevara od 2008. godine i da je u proseku pojedinačna šteta za firme bila oko 13.100 evra.

- Nažalost, zakonodavni okvir u Srbiji je takav da u slučaju kada neko zatvori preduzeće, možete ili da ga tužite za prevaru ili imate mogućnost da ga prijavite policiji - objasnio je Rajić. - Po našoj statistici svega 2,8 privrednika koji su pokušali da ostvare svoja prava na sudu je u tome i uspelo i Srbija je po tom rezultatu na dnu evropske lestvice.

Blagoje Novićević, iz Saveza računovođa Srbije je istakao da su loši finansijski izveštaji jedan od ključnih razloga za malverzacije u poslovanju firmi, a da je stanje u tom segmentu dodatno pogoršano Zakonom o računovodstvu koji je usvojen u junu prošle godine.

Miodrag Perić, predsednik Udruženja pružalaca računovodstvenih usluga, istakao je da u Srbiji postoji „kreativno računovodstvo“ i da se dešava da se stanje imovine, kapitala, dugovanja, prikazuje onako kako naručioci zahtevaju, odnosno „kako gazda kaže“.

- Posledica kreativnog finansijskog izveštavanja je ogromna pravna nesigurnost - objasnio je Perić. - Ako se bilans napravi onako kako poslodavac zapoveda, na gubitku su oni koji posluju sa takvom firmom.

NEPOVERENjE UVEĆAVA TROŠKOVE

PREDSTAVNIK Nemačke privredne komore u Srbiji Milan Vučković rekao je da se od 2000. godine 118 stranih kompanija žalilo na netačnost finansijskih izveštaja kupljenih firmi.

- Lažno su bili prikazani stanje imovine, knjigovodstvena vrednost, potraživanja od kupaca i klijenta, a dugovi prema dobavljačima su bili mnogo veći od prikazanih - naveo je Vučković. - Strane kompanije u Srbiji, obično, naručuju dve revizije poslovanja, dok je u susednim zemljama dovoljna jedna. Za to kompanije moraju da izdvoje između 40.000 i 100.000 evra, jer oni ne veruju bilansima naših preduzeća.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

Zoran1

08.10.2014. 19:13

Nisu "fantomske firme" odnele 255 miliona evra vec banditi koji su otvorili te firme sa namerom da pljackaju a neki na visokom polozajima su im pomagali u pljacki.

M.

08.10.2014. 21:36

Moguće je svim ovim malvrezacijama ući u trag, i naći sva ta lica koja su u nečasnim lopovskim radnjama učestvovala. Sve ima svoj trag, tako da se bukvalno za svaki izgubljeni dinar može naći odgovorno lice. Treba samo da postoji volja da se nezavisna i objektivna istraga, i suđenje nako toga sprovede. Ne sme se više tolerisati pljačka.

Zoran1

09.10.2014. 00:15

@M. - Posto se oni na najvisim polozaima nalaze iza pljacke to ce sve ostati tafna. Upravo zbog ovakvih stvari postoje drzavne tajne ne da se nesto kao cuva od stranih obavestajnih sluzba koje sve to vec znaju. Cuvaju se tajne samo od naroda da robovi nebi saznali istinu o svojim robovlasnicima.

Marko Škorić

10.10.2014. 10:07

@M. - @Zoran: Znamo da je prošla vlast takve stvari tolerisala i nije ništa preduzimala da se to suzbije , ali zato ova vlast bi trebala da se malo više pozabavi sa ovim bivšim fantomskim firmama.

Zoran1

12.10.2014. 05:31

@M. - Pozabavice se naravno i moze se ocekivati nekoliko clanaka mozda i kao fol hapsenje i na kraju nista. Zivimo u vremnu korpotizma, bankstera i ostalih gangstera. Kako god okrenes sjajno za lopove i uzasno za posten svet.

miroslav

09.10.2014. 08:20

Prevare i losi zavrsni racuniDo pre tranzicije svaka firma je morala da ima sefa racunovodstva i finansiskog direktora sa ekonomskim fakultetom, danas Agencije za knjigovodstvo sa jednim uposlenim ,obicno nestrucnim knjigovodjom vode i po 10 -setine prduyeca.za neke radnje u finansijama bila je predvidjena kazna zatvora od 3 godine, a danas nema kazne ni za milionske prevare..

Dule

09.10.2014. 09:04

Ma da je samo tih 255 mil. evra, bilo bi odlicno. Interesuje me zasto niko iz vlasti nije zainteresovan da se istrazi ko je i gde izneo onih 50 milijardi evra iz Srbije od 2000 god. do danas. Ovo je objavljeno u studiji jednog americkog instituta, pa zato verujem da iza ovoga stoje egzantni podaci. Mozda je nesto i pokrenuto, ali javnost nije o tome obavestena. Srbija je u finansijskoj krizi, pa bi povratak iznetog novca mnogo znacilo za oporavak Srbije.

Miro Đokić

10.10.2014. 10:04

Prosto ne mogu da verujem da te neko prevari i ti namaš mogućnost na sudu da ostvariš svoju zaštitu. Toliko fantomskih firmi koji su otvarane samo da varaju i da se takav način bogate , a država ništa nije po tom putu uradila. Pa valjda se znaju vlasnici tih firmi i verujem da su dostopni i tužilaštvu i sudstvu.

Zoran1

11.10.2014. 06:48

@Miro Đokić - Vlasnici laznih firmi su i sada na dedinju a imena pod kojima su firme otvarane ko zna cija su. :)