Povodom sedamdesetšestogodišnjice oslobobođenja od fašističkog terora, sela Kumane u Banatu, članovi fudbalskog kluba iz ovog mesta poznatog po nazivu Mala Moskva, zbog borbenog i revolucionarnog duha, rešili su da realizuju zanimljivu ideju i obiđu sve spomenike palim herojima i fudbalerima koji su branilili boje klube.
U sklopu specifičnog hodočašća, Kumančani će obići brojne spomenika u Zrenjaninu, na starom Bagljašu, Žitnom trgu, Karađorđevom parku i naselju Šumice, kao i logor u Ulici Cara Dušana, zatim spomenik u Pančevu, na obali Tamiša, u selu Jabuka, gde je 1942.godine streljano 106 žitelja sela Kumane, u Kikindi, Neuzini, Surduku i Beloj Crkvi.
- Ti junaci jedne epohe i velikog stradanja, ne smeju biti zaboravljeni i zaslužuju godišnji pomen, venac, struk cveća ili bar jabuku na spomen ploči - poručuju članovi fudbalskog kluba, rešeni da odmah nakon ukidanja vanrednog stanja, započnu realizaciju zanimljive ideje i tako na najlepši način produže duh revolucionarne Male Moskve, kako Kumane mnogi i danas zovu, uz napomenu da je selo specifično po spomeniku palom borcu u centru sela, nasred druma.
Pratite nas i putem iOS i android aplikacije