OPASNO JE NELEGALNO ORUŽJE: Zakonita puška retko puca

R. Dr.

18. 07. 2017. u 22:02

Različita viđenja problema velikog broja komada naoružanja u posedu građana; Brojni zahtevi da se liberalizuje politika posedovanja i nošenja oružja

ОПАСНО ЈЕ НЕЛЕГАЛНО ОРУЖЈЕ: Законита пушка ретко пуца

Različiti stavovi da li su građani Srbije malo ili mnogo naoružani

ORUŽJE u legalnom posedu potegnuto je u manje od 10 posto slučajeva izvršenja krivičnih dela. Višegodišnja praksa pokazuje da se u najvećem broju ubistava, ranjavanja i razbojništava koriste neprijavljene, pa i zabranjene puške, pištolji i drugo naoružanje.

Ovaj argument je ključni u brojnim zahtevima koji stižu na adresu države od koje se traži da liberalizuje politiku posedovanja i nošenja oružja. Ovakvom stavu naruku ide i evropski trend naoružavanja, uglavnom pravdan povećanjem bezbednosnih rizika i terorizma, koji podrazumeva i samopomoć građana.

Razlikuju se i procene o veličini arsenala građana Srbije. Prema podacima MUP-a, u fiokama i ormanima naših građana spava između 200.000 i 900.000 komada cevi, dok je u policijskoj evidenciji oko 950.000 pištolja i pušaka.

U Nacionalnoj asocijaciji za oružje Srbije negiraju uvreženi stav da je naš narod naoružan do zuba i da smo po tome u Evropi gotovo rekorderi.

- U Srbiji, računajući legalno i nelegalno naoružanje, na 100 stanovnika dolazi između 16,6 i 26 komada oružja. To je količina koja nas svrstava na kraj evropske lestvice - tvrdi Zorica Subotić, predsednik UO Nacionalne asocijacije. - Švajcarska, primera radi, na isti broj stanovnika ima 45,7 cevi, Finska 45,3, Kipar 36,4, Švedska 31,6, Norveška 31,3, Francuska 31,2... Podrazumeva se da je reč samo o legalnom posedu oružja u ovim zemljama. To je dobar pokazatelj državi u kom smeru treba da ide njena politika prema naoružavanju građana.

U asocijaciji koja okuplja streljačke, lovačke saveze, proizvođače, trgovce i ljubitelje naoružanja ističu da su troškovi posedovanja pištolja i pušaka u Srbiji izuzetno visoki, ali praksa pokazuje da su građani zainteresovani da uprkos tome zadrže svoje oružje. Državna politika, kako tvrde, na terenu naoružanja protivna je čak i Ustavu, budući da propisi predviđaju diskreciono pravo državnih organa prilikom izdavanja dozvola.

SLOVENIJA REŠENjE problema velikog fonda crnog naoružanja mnogi vide u liberalizaciji propisa za posedovanje oružja, i drastično pooštravanje kaznene politike za držanje nelegalnih pištolja i pušaka. Ovaj princip primenjen je u više evropskih država, među kojima je i Slovenija, koja je takođe imala veliki problem sa ilegalnim cevima.

- Iznos poreza koji je propisan je neprimeren, budući da se u većini evropskih država ne plaća uopšte - smatra Subotićeva. - Nedopustivo je da iznos nameta prevazilazi vrednost pištolja ili puške na tržištu. Jedan od problema je i taksa na preregistraciju, koja može da iznosi i do 5.000. dinara. Vlasnici ličnog naoružanja u prometu našli su se u situaciji da plaćaju taksu kao da svoje cevi prvi put registruju.



PAD PROMETA NAORUŽANjA

AKCIJE legalizacije i predaje crnog oružja, kakva je trenutno na snazi, vode smanjenju broja količine "crnog naoružanja". Zaoštravanje propisa koji regulišu posedovanje legalnog naoružanja, obaveza čestih lekarskih pregleda, kao i visoki iznosi dovode do smanjenja i zakonski uređene količine pušaka i pištolja.

- Novi zakon o oružju i municiji koji je na snazi od prošle godine posredno i direktno doveo je do pada broja lovaca, broje legalnih lovačkih pušaka i karabina, do smanjenja obima lovačkog turizma, proizvodnje naoružanja, municije i opreme. Prema našim podacima za svega godinu dana za trećinu je opao promet pištolja i pušaka na tržištu - kaže Zorica Subotić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (20)

Pedja

18.07.2017. 22:48

Ne mogu da verujem da je posle hajke od preko godinu dana i promocije suludog zakona, koji kažnjava i maltletira legalne vlasnike oružja, da se neko usudio i napisao bar nešto u njihovu korist!

Laza

18.07.2017. 23:02

U mnogim stranim casopisima na internetu se moze naci podatak da je Srbija u prvih 5 zemalja na svetu po naoruzanju gradjana (naravno Amerika je na prvom mestu). E sad, neko ce reci da su nas tu stavili zato sto nas mrze.

M

19.07.2017. 05:18

@Laza - Šta je "naoružanost" ?Do pre neku godinu je bilo kupovina 25 metaka , posle su povisili na 50 metaka za pištolj. Sada je tek dozvoljeno kupiti više od 50 metaka.Pištolj bez municije ne vredi ni za šta.Ja ne znam nijednog koji ima 10 pušaka i nekoliko pištolja a u Americi je to veoma često u posedu jednog domaćinstva.Ja predlažem dršavi da kao za upaljene farove na automobilu naredi ugradnju farova za pištolje pa da budemo jedini na planeti po birokratskoj "genijalnosti" i ostalom.

suncica

18.07.2017. 23:03

Citat :" OPASNO JE NELEGALNO ORUŽJE: Zakonita puška retko puca " Da, zato su prvo (mozda i jedino) ukinuli kategoriju trofejnog oruzja, koje je bilo registrovano.

Batko

18.07.2017. 23:20

i pored svega toga je hajka na ljude koji zakonito poseduju oruzje koji moraju da placaju i poreze i ostale stvari dok lni koji imaju nelegalno imaju problem ssmo sko nesto naprave sa njim pod uslovom da ga uhvate.

Mrka kapa

18.07.2017. 23:55

Nemojte mnogo da se nadate iz tri razloga.Prvo, policiju i mup su preuzele neofeminističke grupacije a njima je kao što znamo prvi cilj razoružavanje srpskog domaćina i antitradicionalizam. Zatim partijašima ne odgovara da se narod naoružava, jer im je narod uvek protivnik. A tu je i duboka država(tajne službe)

feminizam antisrbizam

20.07.2017. 00:04

@Mrka kapa - ŽIVA ISTINA!Ja sam doživeo da mi našminkana balavica na šalteru voždovačkog supa drži predavanje kao Kosmet nije Srbija i to pred čitavim redom koji se bunio i hteo da je ispljuje.Kad sam otišao da se žalim kad ono šefica opet žena, samo što me nije uhapsila, Isto kaže žali se Tačiju vi niste više Srbija.OTKAZI!

Boles

19.07.2017. 02:44

u svajcarskoj svako ko je sluzio vojni rok zaduzuje pusku koju nosi kuci. opet neko pokusava da prikaze statistiku koja ne pokazuje realno stanje...

pera

22.07.2017. 23:52

@mirjana - Tu treba dodati i sekire, satare, budake, srafcigere, pajsere, cekice, asove, pijuke..... Sve je to postalo opasno oruzje od kada su nam nametnuli demokratiju.

savo arizona

19.07.2017. 05:19

Dok sam bio u Hrvatskoj imao sam uvjek skriveno oruzije a to su imali tajno I moji djedovi I pradjedovi.Moji djedovi ni otac nikad nisu bili gonjeni zbog nekog kriminala ali oruzije u tajnosti je Srpska tradicija I obaveza zato sto su vjekovima ubijani I to I'm je bila neka zastita.Srbija I srpski narod treba da bude naoruzan,legalno ne moze sto su porezi veliki zato trebaju sakrivati oruzie.

VASKE

19.07.2017. 07:13

Valjda je logično da kada se u jednoj državi (poput Jugoslavije) vode ratovi ima i oružja u ilegalnom posedu. Ono što je nelogično a to je da su u Srbiji visoke takse, tj. porezi (u odnosu na naš standard) kako na oružje tako i na svu prateću opremu, počev od municije do sredstava za održavanje i čuvanje oružja. I kada svedemo račune, ispada da je držanje jednog pištolja skuplje nego porez na stan od 50 m2. A onda se pitamo od kuda oružje u legalno posedu, koje ne može da se kontroliše.

Mrle

19.07.2017. 07:48

Privatna svojina treba biti zagarantovana, a svako psihički sposobno lice da ima pravo da POSEDUJE , ne i da NOSI, vatreno oružje. Ako već gledate zapad....

skrozlos

19.07.2017. 18:24

@Mrle - a koja je razlika u posedovanju ili nosenju oruzja, ako je u pitanju psihicki sposobno lice?

savo arizona

19.07.2017. 21:10

Hvala novostima sto su objavili moj komentar.U USA zivim 20g,Posjedujem mnogo oruzija zato sto je ovde to legalno I sto se nebavim kriminalom I record mi je cist.Srbija treba tako isto da uvede da bi vojna industrija vise punila drzavni budjet.Za kriminalce I psihopate uvesti ostrije mjere ali oni ce naci I domoci se oruzija na bilo koji nacin to je tesko kontrolisati.

jelena

19.07.2017. 21:14

Gradjani Srbije se svesno obmanjuju, jer je novim zakonom pocelo oduzimanje legalnog oruzja od gradjana. Vlasnici trofejnog su prvi dosli na udar jer im se ne isplati da isto preregistruju ili plate njegovo trajnje onesposobljavanje.Oni su imali ZAKONSKU mogucnost da svoje oruzje preregistruju i u kategoriju starog oruzja uz taksu od 400 dinara. Medjutim, policija im to nije saopstila da bi se sto vise oduzelo! Raznim poreskim nametima, oduzece se i preostalo legalno oruzje!

jelena

20.07.2017. 20:57

Ocigledno da niko ne moze da shvati da je novim zakonom o oruzju i municiji oduzeto pravo gradjanima na legalno posedovanje oruzja, sto je i logicno imajuci u vidu sta se iza brda valja. Vrlo brzo ce nestati i lovacke organizacije...