NASLEĐE JASENOVCA U SRPSKO-HRVATSKIM ODNOSIMA: Predavanje Ognjena Karanovića na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada
PREDAVANjE Ognjena Karanovića „Nasleđe Jasenovca u srpsko-hrvatskim odnosima posle 1945. godine" može se pogledati na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.
Foto: KCNS
Nastavljajući niz predavanja posvećenih jednoj od najbolnijih tema iz ne tako davne istorije, Karanović je kazivanje o Jasenovcu ovog puta posvetio negovanju kulture sećanja kao jedinom pravom putu koji treba da slede i srpska i hrvatska strana, i to ne sećanju radi osvete, već nezaboravljanju istorijskih činjenica koje će sprečiti da se takvi zločini ikada ponove.
Logor Jasenovac je bio najveći koncentracioni i logor smrti u tadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj na prostoru okupirane Jugoslavije za vreme Drugog svetskog rata. Formiran je u avgustu 1941. godine u okolini istoimenog gradića, a uništile su ga ustaše aprila 1945. godine da bi sakrile svoje zločine.
- Potresna je i sama činjenica da je Jasenovac poslednje stratište koje je dobilo spomen-obeležje. Tek je 1966. godine podignut spomenik kojim je obeleženo stradanje žrtava ustaškog zločinačkog sistema logora Jasenovac u Drugom svetskom ratu - rekao je Karanović.
Izjava Ivana Steve Krajačića izrečena 1966. prilikom otkrivanja spomenika Kameni cvet koja interpretira misao o malom broju Srba ubijenih u Jasenovcu i nedavne izjave hrvatskog državnog vrha, premise su na kojima je Karanović bazirao svoje predavanje, osuđujući svaki vid istorijskog revizionizma.
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)